ISSN 2657-9596

OZE oczami dzieci

Michał Budzyński
03/05/2021

Czytając niektóre komentarze w internecie można dojść do wniosku, że świadomość ekologiczna wśród wielu Polaków jest na bardzo niskim poziomie.

Sceptycyzm w tym zakresie szczególnie widoczny jest w starszych wiekowo grupach. Dla wielu ludzi segregacja śmieci, oraz odnawialne źródła energii to fanaberia polityków UE, której celem jest zniewolenie zwykłych obywateli. Konsekwencje takiego myślenia przekłada się chociażby na czarne dymy kopciuchów, tony śmieci wyrzucane do lasów, jak również na powolne tempo reform związanych z transformacją energetyczną w kraju. Poszukiwanie entuzjastów OZE wśród osób, które przez kilkadziesiąt lat nie potrafiły zmienić swoich nawyków społecznych jest niezwykle trudne i pomóc w tym może najmłodsze pokolenie.

Nie ma dolnej granicy wieku, aby wdrażać edukację ekologiczną. Przekonały się o tym spółki PGG oraz Enrex Energy, które wspólnie z firmą YOPE, oraz pod patronatem Zielonych Wiadomości zorganizowały konkurs plastyczny dla dzieci z Domu dziecka Tęcza w Katowicach, pt „OZE OCZAMI DZIECI”. Okazało się bowiem, że nawet kilkulatkowie potrafią narysować obrazki przedstawiające odnawialne źródła energii i co najważniejsze widzą w tym wartość dodaną zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Z jednej strony kształtują się bardzo obiecujące perspektywy na przyszłość, zaś z drugiej strony mamy wciąż dużo do zrobienia po stronie zagorzałych oportunistów, których z racji wieku edukować będzie ciężko.

Z punktu widzenia biznesowego inwestowanie w ekologiczną edukacje wśród młodzieży wydaje się być zdecydowanie bardziej efektywne, niż zmiana percepcji osób, dla których jakakolwiek inwestycja musi być uzasadniona nakazem, lub wyższą koniecznością. Należy mieć również na uwadze pewną przypadłość, iż do podjęcia decyzji o zakupie danej rzeczy decyduje często dokonanie zakupu przez sąsiada. Dla wielu więc ludzi wpływ na decyzję ma najbliższe otoczenie, a przede wszystkim rodzina. Wobec powyższego paradoksalnie najlepszymi ambasadorami zielonej transformacji może być właśnie najmłodsze pokolenie.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading