ISSN 2657-9596

Rozpoczął się szczyt klimatyczny COP 21

03/12/2015
Foto: Flickr.com by 350.org
Foto: Flickr.com by 350.org

Cóż za niezwykły pomysł i jeszcze bardziej zaskakująca realizacja, gdy ponad 30 tysięcy par butów „maszerowało” 29 listopada ulicami Paryża, zamiast ich właścicieli, którym to uniemożliwiono z powodów bezpieczeństwa, wysyłając w świat wezwanie od ludzi do polityków, aby wreszcie podjęli ambitne zobowiązania dla klimatu, na poziomie zagrożeń i wyzwań. Szkoda jednak, że władze nie okazały więcej wyrozumiałości dla łamiących oficjalny zakaz manifestowania aktywistów, którym odebrano prawo do realizacji tego, co uważają za swój święty obowiązek.

21. Konferencja Stron Narodów Zjednoczonych odnośnie zmian klimatu, w skrócie COP 21, jest aktualnie bez wątpienia centralnym wydarzeniem dla Francuzów, a już na pewno dla Paryżan. Nie tylko telewizja publiczna poświęca wiele czasu antenowego temu wydarzeniu, nadając na żywo przemówienia, dziesiątki wywiadów, komentarzy i debat (jaki rażący kontrast z medialną ciszą jaką otoczono szczyt klimatyczny w Warszawie w 2013 roku…), ale też w całym mieście, na stacjach metra, przystankach autobusowych i w innych miejscach wiszą banery, afisze i informacje o zmianach klimatu i o szczycie COP 21.

Foto: Flickr de UNFCCC
Foto: Flickr de UNFCCC

W poniedziałek 30 listopada od rana przybywali do podparyskiego tymczasowego miasteczka klimatycznego w Le Bourget pod Paryżem szefowie 150 krajów, których witali prezydent François Holland i Ségolène Royal, francuska minister ekologii , trwałego rozwoju i energii.

Laurent Fabius, minister spraw zagranicznych Francji, przejął oficjalnie prezydencję szczytu klimatycznego COP21 o godzinie 10:00 przed 1300 delegatami ze 195 krajów, zebranymi w sali plenarnej pilnie strzeżonego tymczasowego miasteczka klimatycznego Le Bourget pod Paryżem.

Z rąk swego poprzednika, Prezydenta szczytu COP20 w Limie Manuela Pulgara-Vidala otrzymał drewniany młotek, którym powinien potwierdzić przyjęcie nowego światowego porozumienia klimatycznego w dniu 11 grudnia.

Fabius zadeklarował w swoim przemówieniu, że „wszystko zostało zaprojektowane, aby umożliwić pracę w sprzyjających warunkach, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Specjalna przestrzeń, „Espace Générations Climat” (przestrzeń pokoleń dla klimatu) została zarezerwowana dla społeczeństwa obywatelskiego, gdyż chcieliśmy, aby ta konferencja oddawała jej ducha, nadając dużą wagę zobowiązaniom podmiotów pozarządowych w ramach planu działania Lima-Paryż”.

Najważniejszą misją prezydencji francuskiej jest ułatwić osiągnięcie światowego porozumienia klimatycznego, w zastępstwie wygasającego protokołu z Kioto. Porozumienie to musi być na dodatek na tyle ambitne, aby umożliwić utrzymanie wzrostu temperatury na Ziemi w granicach 2*C do końca tego stulecia, w stosunku do sytuacji przed rewolucją przemysłową. Taka jest bowiem granica, która zdaniem naukowców może być granicą przetrwania nie tylko dla ludzi ale i dla zwierząt.

„W dniu otwarcia konferencji w Paryżu, sukces nie jest jeszcze gwarantowany, ale jest w zasięgu ręki” – zapewnił Fabius.

Sekretarz Wykonawczy UNFCCC Christiana Figueres powiedziała następnie, iż „nigdy dotąd tak wielka odpowiedzialność nie spoczywała na tak niewielu ludziach – świat na was patrzy i na was liczy”.

Konferencja klimatyczna COP 21 odbywa się w dwóch językach, angielskim i francuskim, m.in. aby umożliwić francuskojęzycznym krajom rozwijającym się pełne uczestnictwo w obradach i wydarzeniach. W końcu i tak ich sytuacja jest nie do pozazdroszczenia: odczują boleśnie zmiany klimatu, do których się bardzo niewiele przyczynili.

Z Le Bourget, Ewa Sufin-Jacquemart dla Zielonych Wiadomości

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading