Powstanie muzeum Żołnierzy Wyklętych
Decyzję o utworzeniu „Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL” podpisał w poniedziałek minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, w obecności prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.
„Zebraliśmy się tutaj dla rozpoczęcia bardzo ważnego dzieła, które ma służyć umacnianiu pamięci, oddaniu czci tym, którzy walczyli za ojczyznę, i które ma jednocześnie służyć kształtowaniu świadomości Polaków, która dzisiaj (…) jest często niepełna, ułomna, bo przez wiele dziesięcioleci historia polskiej walki o wolność po 1945 roku była w niemałej mierze zapomniana, a jeśli była przedstawiana, to w sposób całkowicie nieprawdziwy, opaczny, znaki wartości były przesunięte” – powiedział Kaczyński.
Jest to kolejny etap wdrażania polityki historycznej prawicy. W 2011 r. Sejm ustanowił Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych na 1 marca. Muzeum ma powstać do 2020 r.
Żołnierze Wyklęci to partyzanci walczący z rządem komunistycznym po 1945 r. Należeli do nich przeważnie działacze nacjonalistyczni i prawicowi, ale byli wśród nich obecni także działacze PPS. Część Wyklętych, jak ustalili historycy i IPN, winna jest zbrodni ludobójstwa na cywilach, w tym kobietach, dzieciach i starcach, z reguły z mniejszości litewskiej, ukraińskiej i białoruskiej, często o wyznaniu prawosławnym.
Dodał: Łukasz Markuszewski
Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.