ISSN 2657-9596

Apel do prezydenta Hollande’a o cofnięcie zakazu protestów na COP21

28/11/2015

Międzynarodowa koalicja organizacji pozarządowych, grup społeczeństwa obywatelskiego i osobistości politycznych, takich jak Naomi Klein i Susan George, zaapelowała do prezydenta Francji o cofnięcie zakazu protestów podczas negocjacji klimatycznych COP21 w Paryżu.

Foto: South Bend Voice/Flickr

Po listopadowych atakach terrorystycznych w Paryżu, rząd francuski wprowadził tymczasowy stan wyjątkowy, który uniemożliwia przeprowadzanie jakichkolwiek protestów na terytorium Francji. Lokalna koalicja organizacji pozarządowych i związków zawodowych we Francji, Climat 21 planowała serię protestów w Paryżu: przed, podczas i na zakończenie szczytu klimatycznego. Zostały one teraz zabronione.

Ponad czterdzieści różnych organizacji i osób indywidualnych, m.in. z Brazylii, Belgii, Indii, USA, Korei i Wielkiej Brytanii, podpisało list do prezydenta Hollande’a, w którym czytamy: „jesteśmy głęboko zaniepokojeni decyzją Pańskiego rządu o zakazie protestów w Paryżu podczas COP21. Spowoduje ona, że zwykłym obywatelom z całego świata niezwykle trudno będzie wyrazić swoje opinie i sprawić, by zostały one usłyszane, a także stworzyć przestrzeń polityczną konieczną dla zbudowania pomyślnej przyszłości. Uważamy, że odbierze to procesowi COP jego legitymizację”.

Nick Dearden, dyrektor Global Justice Now powiedział:

„Ludzie z całego świata napływają do Paryża, aby wyrazić swoją opinię na temat jednego z największych wyzwań naszych czasów – zagrożenia zmianą klimatu. Silna partycypacja społeczeństwa obywatelskiego w negocjacjach klimatycznych i rozliczenie światowych przywódców ze sposobu w jaki zajmują się tą kwestią, mają znaczenie podstawowe.

„Jednym z celów terrorystów przeprowadzających potworne ataki, takie jak ten w Paryżu, jest próba zakłócenia i zniszczenia normalnego życia zwykłych ludzi. Władze francuskie powiedziały, że „życie musi toczyć się dalej”, odnosząc to do wydarzeń publicznych, na przykład meczów piłki nożnej. Apelujemy do prezydenta Hollande’a o posłużenie się podobną logiką zdecydowanego sprzeciwu wobec tych ataków i pozwolenie ludziom na skorzystanie z ich fundamentalnego prawa do protestu w sprawie kwestii o najważniejszym znaczeniu, takich jak zmiany klimatu, podczas negocjacji ONZ.

Thomas Coutrot, rzecznik Attac France, jednej z organizacji pozarządowych zaangażowanych w organizację demonstracji w Paryżu, powiedział:

„Władze francuskie wykorzystują szok po ataku terrorystycznym z 13 listopada do odwołania demonstracji w całym kraju, nawet w małych miastach, gdzie nie ma zagrożenia terroryzmem. Czy chcą nas uciszyć w obliczu rezultatów COP21 i prawdopodobnej porażki negocjacji w osiągnięciu porozumienia umożliwiającego skuteczne zajęcie się zmianą klimatu? Attac i jego sojusznicy będą zdecydowanie walczyć o to, by naszych głosów nie udało się uciszyć”.

Pełen tekst apelu (języku angielskim)

Apel jest również dostępny w formie petycji online, do której podpisania wszystkich zachęcamy.

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

źródło: Global Justice Now

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading