Apel do prezydenta Hollande’a o cofnięcie zakazu protestów na COP21
Międzynarodowa koalicja organizacji pozarządowych, grup społeczeństwa obywatelskiego i osobistości politycznych, takich jak Naomi Klein i Susan George, zaapelowała do prezydenta Francji o cofnięcie zakazu protestów podczas negocjacji klimatycznych COP21 w Paryżu.
Po listopadowych atakach terrorystycznych w Paryżu, rząd francuski wprowadził tymczasowy stan wyjątkowy, który uniemożliwia przeprowadzanie jakichkolwiek protestów na terytorium Francji. Lokalna koalicja organizacji pozarządowych i związków zawodowych we Francji, Climat 21 planowała serię protestów w Paryżu: przed, podczas i na zakończenie szczytu klimatycznego. Zostały one teraz zabronione.
Ponad czterdzieści różnych organizacji i osób indywidualnych, m.in. z Brazylii, Belgii, Indii, USA, Korei i Wielkiej Brytanii, podpisało list do prezydenta Hollande’a, w którym czytamy: „jesteśmy głęboko zaniepokojeni decyzją Pańskiego rządu o zakazie protestów w Paryżu podczas COP21. Spowoduje ona, że zwykłym obywatelom z całego świata niezwykle trudno będzie wyrazić swoje opinie i sprawić, by zostały one usłyszane, a także stworzyć przestrzeń polityczną konieczną dla zbudowania pomyślnej przyszłości. Uważamy, że odbierze to procesowi COP jego legitymizację”.
Nick Dearden, dyrektor Global Justice Now powiedział:
„Ludzie z całego świata napływają do Paryża, aby wyrazić swoją opinię na temat jednego z największych wyzwań naszych czasów – zagrożenia zmianą klimatu. Silna partycypacja społeczeństwa obywatelskiego w negocjacjach klimatycznych i rozliczenie światowych przywódców ze sposobu w jaki zajmują się tą kwestią, mają znaczenie podstawowe.
„Jednym z celów terrorystów przeprowadzających potworne ataki, takie jak ten w Paryżu, jest próba zakłócenia i zniszczenia normalnego życia zwykłych ludzi. Władze francuskie powiedziały, że „życie musi toczyć się dalej”, odnosząc to do wydarzeń publicznych, na przykład meczów piłki nożnej. Apelujemy do prezydenta Hollande’a o posłużenie się podobną logiką zdecydowanego sprzeciwu wobec tych ataków i pozwolenie ludziom na skorzystanie z ich fundamentalnego prawa do protestu w sprawie kwestii o najważniejszym znaczeniu, takich jak zmiany klimatu, podczas negocjacji ONZ.
Thomas Coutrot, rzecznik Attac France, jednej z organizacji pozarządowych zaangażowanych w organizację demonstracji w Paryżu, powiedział:
„Władze francuskie wykorzystują szok po ataku terrorystycznym z 13 listopada do odwołania demonstracji w całym kraju, nawet w małych miastach, gdzie nie ma zagrożenia terroryzmem. Czy chcą nas uciszyć w obliczu rezultatów COP21 i prawdopodobnej porażki negocjacji w osiągnięciu porozumienia umożliwiającego skuteczne zajęcie się zmianą klimatu? Attac i jego sojusznicy będą zdecydowanie walczyć o to, by naszych głosów nie udało się uciszyć”.
Pełen tekst apelu (języku angielskim)
Apel jest również dostępny w formie petycji online, do której podpisania wszystkich zachęcamy.
Tłumaczenie: Jan Skoczylas
źródło: Global Justice Now
Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.