ISSN 2657-9596

Odsłuch kontrolowany

Tomasz Goliński
03/12/2015

Tomasz Goliński poleca podcasty, dzięki którym będziecie trzymać rękę na pulsie zmieniającego się świata.

Monocle 24: The Urbanist

Podcast czasopisma Monocle, poświęcony szeroko rozumianej tematyce miejskiej. W każdym odcinku czeka nas podróż po globalnych metropoliach. W jednym z nich wyruszamy na spacer po waszyngtońskiej „Embassy Row”, przy której mieszczą się ambasady różnych krajów. Poznajemy historię przemian jakie dotknęły Hongkong na przestrzeni ostatnich lat. Usłyszymy również o tym, jak obecność międzynarodowych organizacji zmieniła charakter Brukseli. Jak na te zmiany patrzy miejscowy architekt czy współprzewodnicząca Europejskiej Partii Zielonych? Czym jest „brukselizacja miasta”? Audycja obowiązkowa dla wszystkich, zainteresowanych polityką miejską.

Resources for the Future Podcast

Podcast dla wymagających słuchaczy i słuchaczek. Stosunkowo rzadką aktualizację programu (raz na miesiąc) wynagradza ambitna forma panelu dyskusyjnego. Jego uczestnicy zastanawiają się nad wpływem polityki ekologicznej na życie gospodarcze i społeczne. Tematy, które poruszono do tej pory to m.in. plan rozwoju energetyki odnawialnej w Chinach do 2050 r., kolejne plany ograniczenia emisji CO2 czy wpływ zmian klimatycznych na globalny łańcuch dostaw.

The Sustainable Futures Show

Czy wyobrażają sobie Państwo coacha ekorozwoju? Trenera, który wskazuje nam drogę do rozwijania własnego potencjału z jednoczesnym dbaniem o środowisko? Pokazującego jak opuścić strefę komfortu szkodzącą nam i naszemu otoczeniu i wykonać odważny krok naprzód?

Poznajcie Anthony’ego Daya. To nie nudny, zrzędliwy belfer. W swoich programach na bieżąco komentuje np. decyzje dotyczące polityki klimatycznej. Prowadzi warsztaty „Zielonego łańcucha dostaw”, na których uczy zarządzających firmami jak uniknąć zagrożeń, a co za tym idzie strat spowodowanych zmianami klimatu. Prawdziwy coach.

Weekly Economics Podcast

Program znanej wszystkim, czytającym „Zielone Wiadomości” Fundacji Nowej Ekonomii. W krótkiej audycji otrzymujemy podane w pigułce alternatywne spojrzenie na gospodarkę.

Jedną z pozycji wartych uwagi jest opublikowany niedawno „Przewodnik po neoliberalizmie”, na który składają się trzy audycje. W pierwszej poznajemy historyczne tło tego zjawiska – od odrzucenia powojennego welfare state i rządy Margaret Thatcher po lata 90. i „kapitalizm z ludzką twarzą” Nowej Partii Pracy. W drugiej poznajemy sylwetkę Friedricha von Hayeka, jednej z czołowych twarzy tego prądu i najważniejszego oponenta Johna Maynarda Keynesa. Na przykładzie Chile lat 70. przedstawione zostają skutki promowanej przez niego polityki. Ostatni odcinek opisuje proces jego rozprzestrzeniania się na skalę globalną, m.in. kryzys „krajów rozwijających się” w latach 90.

Earthrise

Wobec braku w polskiej telewizji interesujących programów o tematyce ekologicznej, zwłaszcza tej w skali globalnej, warto wspomnieć o programie „Earthrise”. Przygotowuje go angielska edycja globalnego kanału informacyjnego Al-Jazeera. W jednym z odcinków na przykładzie wyrębu lasów w Peru i tworzeniu w ich miejscu nielegalnych kopalni odkrywkowych złota dowiadujemy się o skali problemu i przyczynach sytuacji, w których niszczenie zróżnicowanych ekosystemów staje się warunkiem przetrwania. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje.

Global Ideas (DW)

Anglojęzyczny podcast telewizji Deutsche-Welle, poświęcony aktywistom klimatycznym. Dzięki niemu poznamy m.in. Jeana – Haitańczyka, który po ukończeniu studiów w USA wrócił do rodzinnego kraju, aby podjąć walkę z trapiącą go katastrofą ekologiczną. Uprawianie rybołówstwa, które jest głównym zajęciem Haitańczyków, poważnie utrudniają tony śmieci. W ramach walki z niedoborami żywności zaczęto prowadzić szklarniowe uprawy roślin, pozwalające przeciwdziałać problemowi w tani sposób. Jak mówi bohater odcinka: „Bez swojego środowiska naturalnego nie masz nic. Rozwój społeczny, gospodarczy jest połączony ze środowiskiem. Wierzę, że warto je chronić”.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.