ISSN 2657-9596

Mintu.me – świadoma konsumpcja

Patrycja Romaniuk
20/06/2014

Wkrótce wystartuje nowy portal ekologiczny i społeczny mintu.me. O tym, co oferuje i jak działa, rozmawiamy z Patrycją Romaniuk, jego współtwórczynią.

Zielone Wiadomości: Na czym polega działanie mintu.me?

Patrycja Romaniuk: Mintu.me integruje rynek produktów i usług ekologicznych, promuje świadome wybory konsumenckie, zdrowy styl życia oraz etyczny i odpowiedzialny biznes. Platforma łączy sprzedaż z rozwojem produktów i usług ekologicznych oraz prospołecznych poprzez narzędzia umożliwiające pozyskanie finansowania (crowdfunding) i wiedzy rynkowej (pomysłów, preferencji, oczekiwań konsumentów), czyli crowdsourcing.

ZW: Skąd wziął się pomysł na jej stworzenie?

PR: Ja i mój wspólnik Łukasz Makuch od zawsze byliśmy związani z tematyką zrównoważonego rozwoju, zarówno prywatnie, jak i zawodowo – z tym że ja pracowałam przede wszystkich w organizacjach pozarządowych, a Łukasz w konsultingu związanym ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Od kilku lat obserwowaliśmy, co się dzieje na rynku – coraz większe zainteresowanie tym tematem, coraz więcej inicjatyw, produktów, ekologiczna żywność, torby z banerów, meble z palet… Też coraz większe wykorzystanie finansowania społecznościowego, które jeszcze kilka lat temu w Polsce zupełnie nie istniało.

Ale wciąż było kilka „ale”: produkty ekologiczne wciąż były droższe niż „zwykłe”, a wiele osób nam mówiło, że chętnie by je kupowało, ale cena ich zniechęca. Znajomi zainteresowani tworzeniem mebli z materiałów z odzysku twierdzili, że na przeszkodzie temu marzeniu stoi brak pieniędzy na uruchomienie działalności, brak zdolności kredytowej, czasem też brak odpowiedniej wiedzy czy osób chętnych do współpracy itp.

ZW: W jaki sposób mintu.me pozwala zmniejszyć te bariery?

PR: Na kilka sposobów. Po pierwsze: crowdsourcing. Coś, co w Polsce dopiero raczkuje, czyli pozyskiwanie wiedzy, pomysłów czy opinii od innych osób – na mintu.me oferujemy osobną przestrzeń do tego. Można dzięki temu rozwinąć swój pomysł, znaleźć osoby do współpracy, ale też, co myślę będzie ciekawe np. dla organizacji pozarządowych – przeprowadzić swojego rodzaju konsultacje społeczne, wychodząc do nieco innej, szerszej grupy niż zazwyczaj – ponieważ mintu.me integruje zarówno aktywistów, producentów eko jak i osoby, które dotychczas były zainteresowane ekologią przede wszystkim w sferze prywatnej – jednym słowem poszerzamy te światy.

Po drugie: crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Tu jedynym kryterium, jakie stosujemy, jest proekologiczny lub społeczny charakter projektów, a więc można pozyskać fundusze na rozwój własnego ekobiznesu, ale też zebrać pieniądze na akcję czy wydanie publikacji. Myślę, że to również może być interesująca opcja dla NGOsów – zwłaszcza w dobie kurczących się funduszy publicznych, w tym unijnych oraz konieczności dywersyfikowania swoich źródeł przychodów, żeby zachować stabilny rozwój.

Mamy już dwa projekty zakończone sukcesem – jeden to „Budujemy dom”, w ramach którego powstanie otwarty dla wszystkich chętnych dom z gliny i słomy w Kawkowie na Warmii, a którego projekt i dokumentacja będzie dostępna online na zasadach open-source dla każdego, kto chciałby również postawić taki dom.

Po trzecie: producenci i dystrybutorzy oferują swoje produkty i usługi na mintu.me ze zniżką, co oznacza, że może kupić je więcej osób. W ten sposób, mówiąc językiem ekonomii, zwiększamy popyt, za którym idzie zwiększona podaż, a to z kolei w dłuższym czasie pozwala trwale obniżyć ceny, żeby zachęcić jeszcze więcej osób do kupowania. Oczywiście produkty tworzone nie na przemysłową skalę zawsze będą trochę droższe, ale naszym drugim celem jest też, można po- wiedzieć, kreowanie mody np. na ecodesign. Poza tym mintu. me też zostało stworzone z myślą o osobach, dla których zdrowy i ekologiczny styl życia jest ważny i nie kierują się w swoich decyzjach zakupowych wyłącznie najniższą ceną – naszym celem jest również poszerzenie grona tych osób.

ZW: Najbliższe plany?

PR: Na jesieni chcemy uruchomić sekcję informacyjno-edukacyjną, gdzie będziemy gromadzić różnego rodzaju artykuły i newsy na tematy ekologiczne i społeczne, głównie pod kątem zrównoważonej konsumpcji, ale nie tylko.

www.mintume.pl

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.