ISSN 2657-9596

Przyjaciele fok

Katarzyna Leszczyńska-Bohdan
12/10/2011

Dlaczego w ciągu ostatnich 100 lat z Polski zniknęło 80 tys. fok? Co możemy zrobić, by im pomóc? Dowiedz się z naszej rozmowy o najnowszej akcji WWF.

W sierpniu WWF zakończyło organizowany przez fundację cykl imprez „Ochrona Fok Szarych”. Celem działań podejmowanych w ramach tego projektu jest ochrona istniejących zasobów gatunku oraz odtworzenie kolonii fok na polskim wybrzeżu. Redakcja „Zielonych Wiadomości” wypytała Katarzynę Leszczyńską-Bohdan, odpowiedzialną za promocję wydarzenia, o sytuację polskich fok oraz o to, czemu to najmłodsi są ich największym sprzymierzeńcem.

Redakcja: Czemu służy Wasza inicjatywa?

Katarzyna Leszczyńska-Bohdan: Głównym celem działań podejmowanych w ramach projektu „Ochrona Fok Szarych” jest ochrona istniejących zasobów gatunku oraz odtworzenie kolonii fok na polskim wybrzeżu. Dawniej polskie plaże były foczym siedliskiem. Foki przypływały tu, by odpocząć, urodzić i wychować potomstwo.

Sytuacja fok uległa pogorszeniu?

Według danych organizacji WWF jeszcze sto lat temu populację tych ssaków szacowano na 100 tys. osobników. Obecnie liczebność fok spadła poniżej 20 tys.

Co jest tego przyczyną?

Głównie zanieczyszczenie środowiska, ale także polowania czy przypadkowa śmierć w sieciach rybackich. Zwierzęta przepłaszają także turyści, którzy coraz liczniej odwiedzają polskie kurorty nad morzem.

Fundacja od jakiegoś czasu apeluje o utworzenie polskiego rezerwatu dedykowanego fokom. Na razie bezskutecznie. A czy można podjąć jakieś doraźne kroki mające na celu poprawę ich sytuacji?

Wolontariusze WWF od stycznia 2010 r. patrolują całe polskie wybrzeże. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie zostanie znaleziona foka. W sytuacji, gdy zwierzę potrzebuje pomocy, wolontariusze natychmiast zawiadamiają pracowników Stacji Morskiej w Helu. Po udzieleniu pomocy przez specjalistów foki są wypuszczane do morza na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Na Waszej stronie możemy przeczytać o imprezach organizowanych wokół akcji. WWF w nadmorskich kurortach Bałtyku przeprowadziło szereg zabaw tematycznych, które nagłaśniają problem malejącej populacji fok szarych. Ambasadorem wydarzenia jest znany aktor Rafał Królikowski. Czy adresujecie Wasza działania szczególnie do dzieci?

Najważniejsze dla nas to rozpowszechnić akcję wśród szerokiego grona odbiorców: rodziców i dzieci oraz wszystkich ludzi, którym czyste środowisko i ekologia leżą na sercu. Dzieci stanowią niesamowity potencjał, ponieważ to one będą kreować ekologiczną przyszłość. Dlatego tak ważne jest dla nas, by od najmłodszych lat uświadamiać je i edukować w temacie ochrony środowiska i ekologii.

Na potrzeby akcji powstała specjalna strona internetowa Przyjaciel Foki. Dzieci mogą skorzystać na niej z gier i zabaw, które uczulają na problemy zwierząt. Strona internetowa jest bogata w informacje o fokach, ich trybie życia, sposobach ochrony. Witryna zawiera także wskazówki, dotyczące zachowania się w przypadku napotkania tych sympatycznych zwierząt na plaży. Dodatkowo w specjalnej zakładce umieszczono materiały dotyczące dbania o środowisko i ekologię. Akcja „Ochrona Fok Szarych” jest doskonałą okazją do wprowadzenia dzieci przy okazji zabawy w tematykę ekologii i dbałości o środowisko.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.