ISSN 2657-9596
Zaproszenie na e-konferencję

BARCELONA: E-demokracja i municypalizm

Redakcja
29 października 2017
4 listopada br. w godzinach od 15:00 do 19:00 odbędzie się konferencja „BARCELONA – e-demokracja i municipalizm” (w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie, ul. Bracka 25). Zielone Wiadomości objęły patronatem to wydarzenie.

W świecie w którym strach i brak poczucia bezpieczeństwa rodzą nienawiść i rozwijają się nierówności, ksenofobia i autorytaryzm, miasta się budzą w obronie dobra wspólnego, demokracji i praw człowieka, w ruchu który przyjął nazwę municypalizmu.

Tworzące go miasta budują między sobą sieć solidarności i nadziei “miast niezłomnych” (“fearless cities”) stawiających czoła narodowym nacjonalizmom, zwalczających ekstremizmy, nierówności i spekulacje, gwarantujących mieszkańcom prawo do miasta. Wiele z nich jest na pierwszej linii w zwalczaniu zmian klimatu.

Dla wszystkich tych miast demokracja uczestnicząca i prawa człowieka są podstawowymi kwestiami, podobnie jak feminizm. Bo feminizacja polityki jest jedną z metod rozwijania nowych sposobów zarządzania miastem i organizowania go bazując na horyzontalnej współpracy, zbiorowej inteligencji i polityce dnia codziennego.

Nowe technologie cyfrowe mogą być ważnym wsparciem dla ruchu municypalistycznego, dostarczając narzędzi dla lokalnej e-demokracji, ułatwiając szeroką partycypację i horyzontalne podejmowanie decyzji. Spektakularne efekty poważnych inwestycji w platformy cyfrowe dla demokracji obywatelskiej warte są promowania.

Barcelona, zarządzana od czerwca 2015 roku przez Barcelona En Comú, obywatelską koalicję ruchów miejskich, organizacji obywatelskich i lewicowo-zielonych partii , jest jednym z najbardziej zaawansowanych samorządów na tak wyznaczonej drodze do lepszej przyszłości – lepszej dla społeczności, lepszej dla świata i lepszej dla przyszłych pokoleń. Decidim, udoskonalona aplikacja internetowa, pomaga lokalnym władzom i samorządowi współzarządzać miastem z mieszkańcami.

Streaming na żywo z konferencji będzie nadawany na youtube, link będzie podany w wydarzeniu na Facebooku, wraz z kodem wydarzenia na Sli.do, platformie służącej do zapewnienia interaktywności z uczestniczącymi w konferencji na żywo i obserwującymi ją on-line (platforma dostępna również przez smartfony poprzez http://sli.do).

Organizatorzy zapraszają wszystkie zainteresowane e-demokracją i municypalizmem organizacje i partie, do organizowania, wspólnie lub osobno, lokalnych spotkań z odbiorem web konferencji i dyskusją o tym czy taka wizja miasta ma szanse rozwinąć się w Polsce.
Streaming wystąpień gości zagranicznych będzie nadawany z głosami tłumaczy na polski.

Program i dodatkowe informacje:

https://www.facebook.com/events/184381925444650/

Więcej o municypalizmie i zjeździe „fearless cities”: http://www.piatarzeczpospolita.pl/2017/08/14/municypalizm-alternatywa-dla-polityk-strachu/

Wydarzenie to jest częścią międzynarodowego projektu ‘Digital Commons – Towards A European (W)E-Democracy’, organizowanego przez Green European Foundation (GEF), z pomocą organizacji: Oikos i Etopia z Belgii, Fondation de l’Ecologie Politique z Francji, Fundacja Strefa Zieleni i Cooperation and Development Network Eastern Europe, ze wsparciem finansowym Parlamentu Europejskiego dla Green European Foundation.

Partnerami GEF w tym wydarzeniu są: Fundacja Strefa Zieleni, Miasto Wspólne z Krakowa, Miasto Jest Nasze z Warszawy, oraz Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk. Wszystkie te organizacje są członkami Kongresu Ruchów Miejskich, który objął wydarzenie patronatem wraz z patronatem medialnym “Zielonych Wiadomości”. 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.