ISSN 2657-9596

Walonia wspiera fotowoltaikę

Jean-Marc Nollet
08/04/2013

W czwartek 22 marca 2013 r. rząd Walonii przyjął nowy mechanizm współfinansujący domowe systemy fotowoltaiczne o pieszczotliwie brzmiącej nazwie „Qualiwatt”.

Zgodnie z obietnicą rząd Walonii wspiera gospodarstwa domowe, które świadomie wybrały domowe systemy wykorzystujące energię słoneczną. Dzięki Qualiwatt obywatel, który zainstaluje nowe panele fotowoltaiczne, skorzysta z rządowego wsparcia w postaci odliczeń od rachunków za prąd. Gwarantuje to, że inwestycja zwróci się w ciągu 7–9 lat od zainstalowania paneli. Aby umożliwić skorzystanie z programu wspierania zielonej energii wszystkim gospodarstwom domowym, wsparcie będzie uzależnione od dochodów rodziny.

Qualiwatt to bardzo prosty i szybki mechanizm. Nie potrzeba urzędniczej mitręgi, aby potwierdzić certyfikaty itp. Zainstalowałeś na dachu panele fotowoltaiczne? Odliczy się automatycznie z rachunku za prąd.

Dla rodzin mających przychody niskie, skromne lub przeciętne rząd przewidział wprowadzenie tzw. dodatkowego inwestora publicznego. Chodzi o to, żeby dodatkowo pomóc tym grupom obywateli, które bez takiego wsparcia nigdy by nie zainwestowały w systemy zielonej energii.

Mechanizm ten odpowiada zresztą społecznym i ekologicznym wartościom, takim jak np. wzmocnienie wykwalifikowanej lokalnej siły roboczej. Ponadto inwestor publiczny będzie mógł także realizować instalacje fotowoltaiczne typu kolektywnego, odpowiadając na szczególne zapotrzebowanie społeczności miejskich.

Inna nowość: jak widać w nazwie Qualiwatt, kładzie się tu wyraźnie nacisk na wysoką jakość instalacji. Rząd Walonii otacza opieką i wspomaga konsumentów zielonej energii, którzy wybrali jakość dzięki pięciu zasadom:

  • Panele „ made in Europe”: rząd Walonii chce wspomagać panele wytworzone lub montowane w Europie, chroniąc i rozwijając miejsca pracy dla osób wysoko kwalifikowanych w naszych regionach. Panele muszą być wyprodukowane w przyzwoitych warunkach z punktu widzenia społecznego i ekologicznego (certyfikat „Factory Inspection”).
  • Umowa wzorcowa: to wzór umowy ustalony przez administrację. Podpisana przez instalatora i klienta umowa określa jasne, precyzyjne i sprawiedliwe relacje między obiema stronami i zabezpiecza klienta przed nieuczciwymi instalatorami.
  • Specjalna długoterminowa polisa ubezpieczeniowa: chroni klienta przed ewentualnymi skutkami bankructwa, niewypłacalności czy innych zobowiązań wytwórcy lub dostawcy.
  • Obowiązkowe oznaczenia i szkolenia: aby móc być stroną w umowie i korzystać z pomocy rządowej, instalatorzy muszą udokumentować adekwatne przeszkolenie uznane przez administrację Regionu Walonii, dające klientom gwarancję serwisu na najwyższym poziomie.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa strażaków: Qualiwatt pozwala na zintegrowanie przyszłych zapisów federalnych dotyczących bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych z zapisami w walońskich regulacjach BHP i ppoż. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa strażaków, którzy w przypadku konieczności interwencji musieliby działać na dachu pokrytym panelami fotowoltaicznymi.
  • Program Qualiwatt wejdzie w życie po wyczerpaniu koniecznych procedur konstytucyjnych.

    Artykuł ukazał się w biuletynie Ecolo. Przeł. Jan Szoc.

    Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

    Discover more from Zielone Wiadomości

    Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

    Continue reading