ISSN 2657-9596
Roberto Rizzato/Flickr/Creative Commons

NOAA: marzec kolejnym najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów

26/04/2016

Nasza nieustannie ocieplająca się ziemia pobiła właśnie kolejny rekord klimatyczny.

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA)  ogłosiła kilka dni temu, że tegoroczny marzec był najcieplejszym marcem od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1880 roku.

Jednocześnie był to jedenasty rekordowy pod względem globalnych temperatur miesiąc z rzędu.

Średnia temperatura marca 2016 roku była o 1,22°C wyższa od średniej dla tego miesiąca w dwudziestym wieku, co stanowi najwyższe odchylenie od średniej miesięcznej od czasu rozpoczęcia pomiarów.  Meteorolodzy Jeff Masters i Bob Henson napisali: „Jest to ogromny margines dla miesięcznego globalnego rekordu temperatury, ponieważ są one zazwyczaj przekraczane o zaledwie kilka setnych stopnia. Margines ten był zaledwie  odrobinę niższy od poprzedniego rekordu odnotowanego przez NOAA dla jakiegokolwiek miesiąca w roku, który wyniósł 1,21°C i został ustanowiony w lutym tego roku”.

Sama NOAA zauważyła, „globalne rekordy temperatur nawarstwiają się” i, że ogłaszając kolejny miesięczny rekord mogą „brzmieć jak zdarta płyta”.

Jak podała agencja Associated Press, profesor meteorologii Uniwersytetu Oklahoma, Jason Furtado powiedział: „To się staje w pewien sposób monotonne. [….] Jest to w najwyższym stopniu niepokojące….Tracimy kluczowe elementy naszego systemu klimatycznego”.

Badacz klimatu z Uniwersytetu w Melbourne powiedział dziennikarzowi the Sydney Morning Herald: „Te ekstremalne temperatury i ekstremalne  zdarzenia, w tym blaknięcie koralowców Wielkiej Rafy Koralowej, wskazują na to,  że zmiana klimatu przebiega już według najgorszego scenariusza”.

Kiedy Japońska Agencja Meteorologiczna ogłosiła tydzień wcześniej, że marzec 2016 był najcieplejszy od co najmniej 1891 roku, klimatolog i dyrektor Penn State Earth System Science Center zauważył, że dane te stanowią „ostrzeżenie, jak niebezpiecznie blisko jesteśmy od miejsca, z którego może już nie być odwrotu”, i dodał: „Uwydatnia to pilną potrzebę redukcji globalnych emisji gazów cieplarnianych”.

Gazeta Washington Post w podobnym tonie napisała, że od grudnia zeszłego roku, gdy rozmowy klimatyczne zwane COP21 zakończyły się podpisaniem porozumienia w sprawie redukcji emisji, „alarmujące wyniki badań naukowych wykazują, że powstrzymanie najgorszych  konsekwencji globalnego ocieplenia, może wymagać o wiele bardziej radykalnych działań”.

I rzeczywiście, nowa analiza, pokazuje, że nawet jeśli państwa wywiążą się z zadeklarowanych zobowiązań, do końca stulecia  klimat ociepli się o 3,5°C, przekraczając znacznie granicę uznaną za bezpieczną.

„Przemysł paliw globalnych spycha nasz klimat na skraj katastrofy szybciej niż ktokolwiek   się tego spodziewał, mamy do czynienia z kolejnymi rekordowymi temperaturami, wraz z towarzyszącymi im ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi” – powiedziała dyrektor generalna organizacji 350.org, May Boeve. „Wszyscy jesteśmy zagrożeni na skutek ocieplania się planety, więc nie mamy innego wyjścia, poza zwiększeniem pokojowych akcji bezpośrednich”.

Andrea Germanos, Common Dreams

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

źródło: Common Dreams

Artykuł udostępniony na podstawie  licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading