ISSN 2657-9596

Nieuruchomiona elektrownia atomowa atrakcją turystyczną?

Yola Rybczyńska
14/06/2011

Katastrofa elektrowni atomowej w Fukushimie dała impuls powstania nowej i chyba jedynej na świecie atrakcji turystycznej w prowincji Bataan na Filipinach. Ma nią zostać jedyna elektrownia atomowa na Filipinach, której budowę rozpoczęto w 1976 roku za rządów Ferdinanda Marcosa i prawie skończono w 1984 roku. Koszt tej budowy wyniósł wówczas 2,3 miliarda dolarów.

Nigdy nie została podłączona do sieci, ponieważ po upadku Marcosa w 1986 roku władzę przejęła Corazon Aquino, która zablokowała dalszą budowę. Powód: niebezpieczeństwa trzęsień ziemi, aktywne wulkany i kwestie bezpieczeństwa w powiązaniu z korupcją.

Mimo to elektrownia ta została zachowana i co jakiś czas rzad zastanawiał się nad jej uruchomieniem . Minister Angelo Reyes nie mający żadnych wątpliwości co do grożących trzęsień ziemi ponieważ budowla przetrwała bez uszczerbku wiele trzęsień i tajfunów w ciągu ostatnich 20 lat, powiedział w 2009 roku: „Przezywamy renesans energii jądrowej, wiele krajów w regionie stawia na prąd z atomu”.

Bataan - nieczynna elektrownia przyciąga turystów
Bataan - nieczynna elektrownia przyciąga turystów

Po katastrofie w Fukushimie wszystko wygląda jednak inaczej. Ronald Tiotuico, regionalny dyrektor turystyki powiedział gazecie „Philippine Star”: „Elektrownia atomowa Bataan ma ostrzegać społeczność światową przed katastrofą atomową, jaka dotknęła ludzi w Harrisburgu, Czernobylu i Fukushimie”. Turyści powinni mieć teraz możliwość zwiedzenia i zobaczenia „jak energia atomowa na całym świecie zagraża jakości życia ludzi, jeśli jest niewłaściwie używana”.

Jak powiedział Tiotuico Agencji Informacji AFP : „To jest eksperyment naukowy. Możecie zobaczyć wszystkie te maszyny, wyposażenie i poznać, co się stało w Fukushimie a co nie przytrafi się już w Bataan”. Zwiedzanie jest bezpieczne, ponieważ rdzenie nie były nigdy wypełnione paliwem jądrowym. Turyści mogą zwiedzać elektrownię w ramach tras z innymi atrakcjami. Historyczna elektrownia ma być przestrogą przed niebezpieczeństwami energii jądrowej.

****************************************************************
na podstawie artykułu ze spiegel.de

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading