ISSN 2657-9596
Foto: Blokada 24 sierpnia/Fundacja Dzika Polska

TRZY MIESIĄCE PROTESTÓW W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

26/08/2017

24 sierpnia minęły trzy miesiące od pierwszego zablokowania ciężkiego sprzętu wycinającego Puszczę Białowieską. Wycinka wciąż trwa – podobnie jak blokady.

24 sierpnia harwester i forwarder zostały zablokowane na około dwie godziny w okolicy miejscowości Świnoroje, w Nadleśnictwie Browsk. W późniejszych godzinach maszyny już tam nie pracowały. Jest to sukces, biorąc pod uwagę fakt, że do walki z obrońcami przyrody zmobilizowano około siedemdziesięciu uzbrojonych Strażników Leśnych z całego kraju, których wspiera kilka radiowozów policji z Białegostoku. Strażnicy nie tylko zachowują się agresywnie, ale również przekraczają znacząco swoje kompetencje na wielu poziomach – między innymi używając seksistowskiego języka i zachowań wobec aktywistek, mowy nienawiści, ale przede wszystkim – fizycznej agresji. Dodatkowo wielu strażników odmawia wylegitymowania się.

Absurdalne zachowanie strażników leśnych, łamanie praw obywatelskich, coraz bardziej się nasilają. W ciągu trzech miesięcy sytuacja diametralnie się zmieniła. Nasze protesty są dalej pokojowe, ale ze strony Lasów Państwowych nie ma ani zachowań pokojowych, ani chęci dialogu. Jesteśmy szykanowani, szkalowani i nieustannie obrażani – powiedziała Joanna Pawluśkiewicz, aktywistka z Obozu dla Puszczy.

Rzecznik Praw Obywatelskich dwukrotnie wystąpił do Komendanta Powiatowego Policji w Hajnówce, zwracając uwagę na to, że wolność zgromadzeń powinna być gwarantowana.

W okresie ostatnich trzech miesięcy nielegalne prace polegające na wycince naturalnych drzewostanów Puszczy były blokowane blisko dwudziestokrotnie. Czasem blokady odbywały się w kilku miejscach jednocześnie. Niektóre protesty trwały cztery dni. W protestach wzięło udział łącznie ponad 500 osób z całego świata – podsumowuje Jakub Rok.

Według wielu opinii Puszcza stała się polem walki. Szczególnego wsparcia polskim aktywistom udzielili Czesi. Wielu aktywistów stanęło i stanie przed sądem.

W pierwszych protestach brali udział głównie aktywiści Greenpeace Polska i Fundacji Dzika Polska.

Nie spodziewałem się, że grupa broniąca Puszczy na miejscu stanie się tak liczna i różnorodna. Oddolny ruch obywatelski „Obóz dla Puszczy” skupia ludzi z różnych dziedzin – od przyrodników przez artystów do mieszkańców Puszczy Białowieskiej. Akcje spowolniły wycinkę i pomogły zwrócić na nią uwagę światowej opinii publicznej – zwraca uwagę Adam Bohdan

Obóz odwiedziły największe światowe agencje informacyjne, mnóstwo gości z całego świata, turyści, aktywiści, powstały filmy, reportaże, artykuły. Obóz stał się ważnym centrum informacyjno-protestacyjnym, biorącym udział w monitorowaniu skali i zakresu wycinki. Działania grupy będą kontynuowane, aż rabunkowe pozyskanie drewna w Puszczy zostanie ograniczone.

Więcej informacji:

Obóz dla Puszczy

Joanna Pawluśkiewicz, tel. 790 664 427

Jakub Rok, tel. 608 484 245

dlapuszczy@gmail.com

Adam Bohdan tel. 532 284 313

adam.bohdan@wp.pl

Więcej informacji:

Obóz dla Puszczy

Joanna Pawluśkiewicz, tel. 790 664 427

Jakub Rok, tel. 608 484 245

dlapuszczy@gmail.com

Adam Bohdan tel. 532 284 313

adam.bohdan@wp.pl

żródło: Fundacja Dzika Polska

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading