TRZY MIESIĄCE PROTESTÓW W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ
24 sierpnia minęły trzy miesiące od pierwszego zablokowania ciężkiego sprzętu wycinającego Puszczę Białowieską. Wycinka wciąż trwa – podobnie jak blokady.
24 sierpnia harwester i forwarder zostały zablokowane na około dwie godziny w okolicy miejscowości Świnoroje, w Nadleśnictwie Browsk. W późniejszych godzinach maszyny już tam nie pracowały. Jest to sukces, biorąc pod uwagę fakt, że do walki z obrońcami przyrody zmobilizowano około siedemdziesięciu uzbrojonych Strażników Leśnych z całego kraju, których wspiera kilka radiowozów policji z Białegostoku. Strażnicy nie tylko zachowują się agresywnie, ale również przekraczają znacząco swoje kompetencje na wielu poziomach – między innymi używając seksistowskiego języka i zachowań wobec aktywistek, mowy nienawiści, ale przede wszystkim – fizycznej agresji. Dodatkowo wielu strażników odmawia wylegitymowania się.
Absurdalne zachowanie strażników leśnych, łamanie praw obywatelskich, coraz bardziej się nasilają. W ciągu trzech miesięcy sytuacja diametralnie się zmieniła. Nasze protesty są dalej pokojowe, ale ze strony Lasów Państwowych nie ma ani zachowań pokojowych, ani chęci dialogu. Jesteśmy szykanowani, szkalowani i nieustannie obrażani – powiedziała Joanna Pawluśkiewicz, aktywistka z Obozu dla Puszczy.
Rzecznik Praw Obywatelskich dwukrotnie wystąpił do Komendanta Powiatowego Policji w Hajnówce, zwracając uwagę na to, że wolność zgromadzeń powinna być gwarantowana.
W okresie ostatnich trzech miesięcy nielegalne prace polegające na wycince naturalnych drzewostanów Puszczy były blokowane blisko dwudziestokrotnie. Czasem blokady odbywały się w kilku miejscach jednocześnie. Niektóre protesty trwały cztery dni. W protestach wzięło udział łącznie ponad 500 osób z całego świata – podsumowuje Jakub Rok.
Według wielu opinii Puszcza stała się polem walki. Szczególnego wsparcia polskim aktywistom udzielili Czesi. Wielu aktywistów stanęło i stanie przed sądem.
W pierwszych protestach brali udział głównie aktywiści Greenpeace Polska i Fundacji Dzika Polska.
Nie spodziewałem się, że grupa broniąca Puszczy na miejscu stanie się tak liczna i różnorodna. Oddolny ruch obywatelski „Obóz dla Puszczy” skupia ludzi z różnych dziedzin – od przyrodników przez artystów do mieszkańców Puszczy Białowieskiej. Akcje spowolniły wycinkę i pomogły zwrócić na nią uwagę światowej opinii publicznej – zwraca uwagę Adam Bohdan
Obóz odwiedziły największe światowe agencje informacyjne, mnóstwo gości z całego świata, turyści, aktywiści, powstały filmy, reportaże, artykuły. Obóz stał się ważnym centrum informacyjno-protestacyjnym, biorącym udział w monitorowaniu skali i zakresu wycinki. Działania grupy będą kontynuowane, aż rabunkowe pozyskanie drewna w Puszczy zostanie ograniczone.
Więcej informacji:
Obóz dla Puszczy
Joanna Pawluśkiewicz, tel. 790 664 427
Jakub Rok, tel. 608 484 245
dlapuszczy@gmail.com
Adam Bohdan tel. 532 284 313
adam.bohdan@wp.pl
Więcej informacji:
Obóz dla Puszczy
Joanna Pawluśkiewicz, tel. 790 664 427
Jakub Rok, tel. 608 484 245
dlapuszczy@gmail.com
Adam Bohdan tel. 532 284 313
adam.bohdan@wp.pl
żródło: Fundacja Dzika Polska
Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.