ISSN 2657-9596

Prawdopodobnie nie unikniemy wzrostu temperatury powyżej 2°C

20/11/2015

Według opublikowanego 30 października raportu Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu (UNFCC), plany redukcji emisji dwutlenku zaproponowane na zbliżający się Szczyt Klimatyczny w Paryżu (COP21) nie spowodują ograniczenia wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi poniżej uznanej za bezpieczną granicy 2°C. Nawet jeżeli państwa wywiążą się zadeklarowanych planów zmniejszenia emisji, do końca wieku klimat ociepli się 2,7°C.

Jeżeli ludzkość nie podejmie żadnych nowych działań w celu ochrony klimatu, do końca stulecia temperatura wzrośnie prawdopodobnie o 4,5°C, a w następnych stuleciach aż o   2-3 razy tyle, co może doprowadzić do wymarcia większości żyjących na  Ziemi  gatunków.

Jak pisze Marcin Popkiewicz na portalu Nauka o Klimacie, nawet „uważany za „bezpieczny poziom” próg ocieplenia o 2°C to raczej „umiarkowanie” bezpieczny poziom, bo nawet przy takim ociepleniu odnotujemy znaczące zmiany klimatu Ziemi, prowadzące m.in. do wzrostu średniego światowego poziomu morza o 25-35 metrów, przesuwania się stref klimatycznych skutkujących poważnymi suszami, migracją i wymarciem do 30% zamieszkujących naszą planetę gatunków”.

Jak do tej pory temperatura wzrosła o 1°C w stosunku do ery przedprzemysłowej i już teraz doświadczamy licznych problemów: coraz częstszych anomalii pogodowych, suszy, topnienia lodowców, masowej migracji,  głodu i pogorszenia warunków życiowych milionów ludzi.

opracował Jan Skoczylas na podstawie: Ziemia na Rozdrożu, Nauka o Klimacie

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading