ISSN 2657-9596

Myśliwi nie będą mogli strzelać ołowianą amunicją

08/09/2020
Unia Europejska wprowadziła zakaz stosowania przez myśliwych toksycznej ołowianej amunicji na obszarach wodno-błotnych. Decyzja zapadła 3 września na posiedzeniu Komitetu ds. Chemikaliów REACH. Poparła go również Polska, która na poprzednim posiedzeniu komitetu zapowiadał swój sprzeciw. Ostateczny wynik głosowania to 18:9, co daje silniejszą rekomendację dla Parlamentu Europejskiego, który musi jeszcze zatwierdzić nowe rozporządzenie.

Zakaz stosowania ołowianej amunicji na obszarach wodno-błotnych zacznie obowiązywać za dwa lata. Szacuje się, że każdego roku cztery miliony ptaków wodnych zatruwane są toksycznym ołowiem z amunicji śrutowej, z czego milion umiera. W Europie każdego roku myśliwi i strzelcy sportowi wystrzeliwują do środowiska ponad 20 000 ton ołowiu. Znaczna jego część zalega we wrażliwych siedliskach ptaków wodnych w miejscu ich rozmnażania i żerowania. Wile gatunków, w tym kaczki, gęsi, łabędzie, a nawet orły bieliki połyka ołowiane śruciny myląc je z pożywieniem.

Ołów jest jedną z najbardziej szkodliwych substancji na świecie. Jego wpływ na żywe organizmy i środowisko naturalne został bardzo dobrze zbadany. O potrzebie zakazu stosowania ołowianej amunicji rozmawia się w Europie od wielu lat. W Polsce koalicja Nich Żyją od dziewięciu lat walczy o wprowadzenie go w życie. Decyzja Komitetu ds. Chemikaliów REACH i poparcie jej przez Polskę nie byłoby możliwe bez społecznej presji. Kolejnym etapem ograniczania emisji ołowiu w Europie będą objęci wędkarze i ich ołowiane ciężarki, których także tysiące ton kumulują się rok rocznie w środowisku.

Źródło: Niech Żyją

Fot. Dirk-Jan van Roest


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading