Kraje rozwijające się tracą na optymalizacjach podatkowych
15 organizacji pozarządowych przygotowało wspólny raport dotyczący unikania podatków przez międzynarodowe koncerny. Wśród tych organizacji znalazł się polski Instytut Globalnej Odpowiedzialności.
W raporcie autorzy zauważają, że firmy zarejestrowane w rajach podatkowych stanowią jedynie 3% inwestycji w krajach rozwiniętych, 21% w krajach rozwijających się i aż 41% w krajach tzw. gospodarki przejściowej, czyli etapu pośredniego między gospodarką rozwiniętą a rozwijającą się. Do tej ostatniej grupy należy Polska. W sumie kraje dwóch ostatnich kategorii tracą od 70 do 120 mld dolarów rocznie z tytułu ucieczki podatkowej, co stanowi od 25% do ok. 40% całkowitych środków, które w ramach CIT powinny trafiać do narodowych budżetów.
Autorzy raportu o wspieranie unikania podatków oskarżają OECD i UE, zwłaszcza w kontekście ostatnich afer: LuxLeaks i SwissLeaks. Jednocześnie jednak warto pamiętać, że w ramach wspólnoty europejskiej kształtują się obecnie idee opodatkowania korporacji i walki z unikaniem podatków.
Stwierdzają ponadto, że unikanie podatków uniemożliwia krajom ubogim dogonienie zamożnych, co w konsekwencji oznacza wzrost rozwarstwienia społecznego na świecie.
Dodał: Łukasz Markuszewski
Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.