Lato nie tylko na plaży… Ewa Sufin-Jacquemart Lato kojarzy się z urlopem, „nic nierobieniem”, plażowaniem, korzystaniem ze słońca. Dla aktywistów i aktywistek zaangażowanych w zieloną transformację, z
Czy Europa Wschodnia może wyjść z nieliberalizmu? Filipe Henriques Podczas gdy konserwatyści nadal dominują w Europie Wschodniej, większość partii nieliberalnych ma trudności. Dlaczego jest to ważne dla przyszłości UE?
Czy wiedza ludów rdzennych może nas uratować przed autokracją? Tyson Yunkaporta W miarę nasilania się tendencji autorytarnych, tubylcze podejście do przywództwa, oparte na wspólnych narracjach, oferuje potężną alternatywę.
Koniec Zielonego Ładu: PE zagłosował przeciwko zdrowej przyszłości dla nas i naszych dzieci 22 listopada Parlament Europejski odrzucił wniosek Komisji Europejskiej dotyczący ambitnego rozporządzenia w sprawie redukcji użycia pestycydów (SUR).
euroactiv.pl: Niemcy: Młodzieżówka AfD uznana za organizację ekstremistyczną Anna Wolska „Urząd Ochrony Konstytucji wielokrotnie stwierdzał naruszenia podstawowego, wolnego, demokratycznego porządku. Junge Alternative stanowi zagrożenie dla naszej młodzieży, naszej demokracji, naszej wolności i naszego bezpieczeństwa” – podkreślił Müller.
CPK – koszty gigantomanii. Karina Kozłowska Ktoś zdecydował, że 9 gmin przestanie istnieć. Można je przeliczyć na ludzką tragedię na budynki, czyli zagrody, chlewy, obory, domy, szopy, garaże. Wszystko, co składa się na część materialną. Można to zniszczyć, a na tym miejscu postawić drogi, parkingi, czy halę odlotów.
Dyktatura parlamentarna, czyli dlaczego mniejszość rządzi większością? Krystyna Boczkowska Nowoczesny parlamentaryzm nie spełnił w praktyce swojej zasadniczej roli jaką była chęć zniesienia różnic pomiędzy rządzącymi a rządzonymi i wzmocnienia suwerenności wyborców.
Elinor Ostrom: pochwała pogmatwanego federalizmu Adam Ostolski Będące inspiracją dla zielonego myślenia prace zajmującej się ekonomią polityczną Elinor Ostrom koncentrują się wokół tego, jak w demokratyczny sposób zarządzać zasobami i instytucjami.
Pod ścianą: powrót do walki Ece Temelkuran / Beatrice White Beatrice White rozmawia z pisarką i dziennikarką Ece Temelkurano o cechach współczesnego autorytaryzmu, który nie nadchodzi już wraz z czołgami, ale raczej stopniowo przejmuje kontrolę nad społeczeństwem obywatelskim.