ISSN 2657-9596

Jest już marcowo-kwietniowy numer „Zielonych Wiadomości”!

11/03/2012

Ukazał się właśnie drugi tegoroczny numer „Zielonych Wiadomości”, datowany ma marzec-kwiecień. Wiele miejsca poświęcamy w nim sytuacji kobiet, ale w numerze nie brakuje też innych tematów.
Agnieszka Graff upomina się o udział kobiet w kształtowaniu polityki społecznej. Sylwia Urbańska pisze o emigracji zarobkowej kobiet i „euro-sieroctwie”. Aleksandra Sołtysiak opowiada Agnieszce Grzybek o sukcesach poznańskiego Porozumienia Żłobkowego. Ann Snitow w rozmowie z redakcją zastanawia się, czy żyjemy już w świecie post-patriarchalnym. Marta Madejska wysyła Wrocław na Madagaskar. Marta Jermaczek ogłasza swój ma-manifest. W artykule „Wielki Brat patrzy” Karolina Szczepaniak pisze o zwyczaju montowania kamer w… przedszkolach, a Magdalena Wach omawia żywienie dzieci w szkołach. Judyta Śmiałek pisze o doświadczeniach kobiet pracujących w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Iwona Borchulska, szefowa związku pielęgniarek, rozmawia z redakcję o niewesołej sytuacji w tym zawodzie. Hanna Mongard, działaczka holenderskich organizacji społecznych rozmawia z naszą holenderską korespondentką, Małgorzatą Znamierowską, o zjawisku prostytucji. W numerze marcowym nie może też zabraknąć materiałów zapowiadających manify w poszczególnych miastach.

W dodatku KULTURA – trzy ważne materiały: rozmowa z Elżbietą Hołoweńko o jej malarstwie i terapeutycznym znaczeniu twórczości, dalej – artykuł Wojciecha Kłosowskiego o art brut, oraz materiał o filmie Jaśminy Wójcik „Mastektomia”.
Andreas Billert tym razem pisze o prześladowaniach „czarownic” w historii Europy.

Debata redakcyjna na cztery głosy: Charkiewicz – Grzybek – Kozek – Ostolski, jest tym razem poświęcona reformie emerytalnej. Sonia Mitralia pisze o postawie greckich kobiet wobec kryzysu w tym kraju. W bloku ekonomicznym – trójgłos o systemie monetarnym Europy ze wstępem Adama Ostolskiego: Anna Zachorowska-Mazurkiewicz zastanawia się, czy euro ma płeć, Łukasz Moll omawia głosy proeuropejskich krytyków euro, a Bartłomiej Kozek omawia rolę walut lokalnych.

Na ostatniej stronie – pierwszy odcinek reportażu podróżniczego Adeli Tarkowskiej z jej rowerowej podróży przez świat, kuchenna impresja Jerzego A. Masłowskiego o kaszy jaglanej i jak zwykle sport.

Cały numer jest już dostępny w wersji papierowej, a elektroniczne wersje artykułów jak zwykle będą publikowane stopniowo w najbliższych dniach i tygodniach. ZAPRASZAMY do lektury!

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading