Dlaczego intruktorzy fitness są szczęśliwsi od prawników
Karen Jeffrey z New Economics Foundation wyjaśnia związek między pracą a satysfakcją z życia. Pisze też o 5 rzeczach, które powinien wiedzieć każdy pracodawca.
Brytyjski rząd opublikował niedawno wyniki badań nad tym, które zawody dają najwięcej szczęścia. Wynika z nich, że prawnicy (przeciętny roczny dochód 75 tys. funtów), deklarują niższą satysfakcję z życia niż instruktorzy fitness – mimo że zarabiają rocznie o 60 tys. funtów więcej od nich. (Pełny ranking satysfakcji życiowej zawodów można znaleźć pod tym linkiem).
Jasno więc widać to, co skądinąd można było podejrzewać: pieniądze nie są jedynym czynnikiem decydującym o tym, w jakim stopniu ludzie pracujący w różnych zawodach czują się zadowoleni z życia. Co poza tym ma na to wpływ? New Economics Foundation ogłosiła raport Well-being at work, w którym podsumowujemy badania nad samopoczuciem ludzi w miejscu pracy. Okazuje się, że wpływa na nie 5 czynników.
Jak wynika z badań, które przytaczamy w naszym raporcie, pracodawcy powinni przyjąć zbalansowane podejście do wspierania satysfakcji pracowników w miejscy pracy. W tym celu trzeba w nich dostrzegać jednostki, których życie zawodowe nierozerwalnie łączy się z rozwojem osobistym, zaś poprawę jakości życia w miejscu pracy traktować jako wspólne zadanie obu stron.
Dobra wiadomość jest taka, że brytyjski rząd prawdopodobnie podejmie w przyszłości aktywne działania na tym polu. Niedawny raport byłego szefa służby cywilnej Gusa O’Donnella wskazuje poprawę jakości życia w miejscu pracy jako jedno z 12 najważniejszych zadań dla rządu. O’Donnell przekonuje, że analiza jakości życia powinna wpływać na politykę rządu w różnych obszarach zarówno dlatego, że zwiększa to dobrobyt ogółu ludności, jak i ze względu na korzyści dla pracodawców – od mniejszej cyrkulacji pracowników po niższy poziom zwolnień chorobowych.
Dla tych, którzy chcą zmierzyć i poprawić wpływ swojego miejsca pracy na jakość życia, New Economics Foundation uruchomiła internetowe narzędzie Happiness Works.
Artykuł Well-being at work: 5 things every employer should know ukazał się na stronie New Economics Foundation.
Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.