Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
8 listopada przypada Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Przy tej okazji Stowarzyszenie Poranek radzi, jakie zachowania i zmiany w codziennej rutynie pozwalają zdrowo oraz niedrogo się odżywiać, nie zaśmiecając przy tym planety. Jakie są walory zdrowotne poszczególnych rodzajów żywności, jak ją przechowywać, aby nie utraciła prozdrowotnych właściwości? Czy warto sięgać po popularne diety, detoksy i suplementy diety? Jakie mogą nieść one ze sobą zagrożenia? Na te i inne pytania odpowiada akcja „Miesiąc zdrowego żywienia”.
Stowarzyszenie Poranek, na co dzień zajmujące się organizacją pomocy żywieniowej dla najuboższych, wychodzi z inicjatywą wsparcia wszystkich zainteresowanych wiedzą na temat odżywiania i nie tylko. W ramach cyklu „Miesiąc zdrowego żywienia” publikuje porady, teksty i filmy eksperckie na temat faktów i mitów żywieniowych. Można je znaleźć na stronie www.stowarzyszenieporanek.pl
Ekspertka akcji, dietetyczka kliniczna Magdalena Kowalska, rozprawie się między innymi z niekorzystnymi „modami” żywieniowymi, przestrzega przed „cudownie” działającymi dietami oraz suplementami diety.
Szkodliwe detoksy oraz suplementy
– Detoks to pojęcie bardzo błędne – za prawdziwą detoksykację szkodliwych substancji w organizmie odpowiadają wątroba i nerki. Należy dbać o te dwa narządy na co dzień, spożywając produkty roślinne bogate w antyoksydanty i unikając przetworzonego jedzenia. Kilkudniowy detoks czy głodówka nie rozwiążą problemu codziennych niezdrowych nawyków – komentuje ekspertka akcji Stowarzyszenia Poranek, dietetyczka kliniczna Magdalena Kowalska.
– Z kolei suplementy diety należy wybierać z rozwagą, ponieważ w świetle prawa są one żywnością, a nie lekiem, co oznacza, że nie podlegają kontroli potwierdzającej ich działanie. W przypadku potrzeby uzupełnienia niedoborów, np. witaminy D3 czy kwasów omega 3, lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po lek bez recepty – dodaje dietetyk.
Korzyści z ograniczenia lub rezygnacji mięsa w diecie
W 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała mięso i produkty mięsne – w szczególności te pochodzące z hodowli przemysłowych – na listę potencjalnie rakotwórczych produktów spożywczych.
– Najzdrowsze produkty spożywcze to pokarmy roślinne, które w przeciwieństwie do tych zwierzęcych są bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Hamują one wolne rodniki chroniąc przed chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz wykazują działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Nie zawierają cholesterolu, dzięki czemu działają ochronnie na serce i naczynia, a także zawierają duże ilości błonnika, witamin i składników mineralnych – radzi ekspertka akcji „Miesiąc zdrowego żywienia”, dietetyczka kliniczna Magdalena Kowalska.
– W Stowarzyszeniu Poranek bardzo poważnie podchodzimy do popularyzacji wiedzy o żywieniu. Wierzymy, że wiedza na temat czytania etykiet, świadome wybory produktów bazujące na wskazaniach dietetyków a nie marketingu, zdemaskowanie szkodliwych mitów żywieniowych i pogłębienie wiedzy o tym, czym jest zdrowe odżywianie, pozwalają żyć zdrowiej, a przy tym oszczędniej. . Baza artykułów oraz filmów powstałych w ramach „Miesiąca Dobrego Żywienia” ma na celu pomoc wszystkim zainteresowanym zdrowiem i oszczędzaniem w staniu się świadomymi konsumentami – mówi Piotr Nowacki, Prezes Stowarzyszenia Poranek.
Porady dietetyczki, oszczędne przepisy oraz inne teksty powstałe w ramach akcji „Miesiąc dobrego żywienia” są dostępne na stronie: www.stowarzyszenieporanek.pl/wiedza-o-zywnosci
Stowarzyszenie Poranek – powstało w styczniu 2013 roku z inicjatywy kilkunastu osób zaangażowanych od lat w pomoc osobom najuboższym. Współprowadzi punkty wydawania żywności we Wrocławiu i Lidzbarku Warmińskim, prowadzi działalność edukacyjną m.in. na temat zdrowego żywienia.
Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.