ISSN 2657-9596

Kongres Ruchów Miejskich w Warszawie

Redakcja
15/09/2011

W przypadającym na 15 września Międzynarodowym Dniu Demokracji Serdecznie zapraszamy na dwa ważne wydarzenia organizowane w Warszawie przez Kongres Ruchów Miejskich.

1. Demokrację można naprawić – Konferencja prasowa Kongresu Ruchów Miejskich – godz. 14.00, Centrum Prasowe PAP, Warszawa, ul. Bracka 6/8

2. Debata o mieście – BarCamp Kongresu Ruchów Miejskich – godz. 18.30 – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3

Organizowane przez nas wydarzenia są kontynuacją działań zainicjowanych w czerwcu br. przez ponad stuosobową grupę reprezentantów 47 organizacji pozarządowych z całego kraju zainteresowanych pozytywnym rozwojem polskich miast i zwiększeniem udziału mieszkańców w podejmowaniu dotyczących ich decyzji.

Ważnym kontekstem naszych działań jest również przypadający na 15. września Międzynarodowy Dzień Demokracji ogłoszonym przez ONZ w 2007r.

Podczas konferencji prasowej przedstawicielom sztabów wyborczych przekażemy MIEJSKI SKANER WYBORCZY – listę pytań do kandydatów i kandydatek na posłów i senatorów o kluczowe dla rozwiązania problemów miast ustawy z obszarów demokracji miejskiej, ładu przestrzennego i rewitalizacji, którymi powinien zająć się Parlament w przyszłej kadencji.

Debata o mieście to zaś okazja, zarówno dla kandydatów i kandydatek do Parlamentu, jak i wszystkich obywateli, do włączenia się w dyskusję o tym, w jakim mieście chcielibyśmy żyć i jak egzekwować nasze prawa jako obywateli i mieszkańców miast.

Punktem wyjścia do debaty są TEZY MIEJSKIE wypracowane podczas Kongresu Ruchów Miejskich.

TEZY O MIEŚCIE

Preambuła

My, uczestnicy i uczestniczki Kongresu Ruchów Miejskich apelujemy do opinii publicznej, do świata polityki i mediów, o zwrócenie uwagi na sytuację i problemy polskich miast.
To one są motorem nowoczesnego rozwoju, to w nich jest skupiony główny potencjał cywilizacyjny i kulturalny. Miasta potrzebują mądrej, dalekowzrocznej polityki miejskiej i dobrego prawa, wspierającego ich zrównoważony i sprawiedliwy rozwój, demokrację miejską i społeczeństwo obywatelskie.
Niezbędne jest rozpoczęcie debaty publicznej nad następującymi tezami:

  1. Mieszkańcy mają niezbywalne prawo do miasta.
  2. Budżet partycypacyjny to tworzenie przez mieszkańców całego budżetu miasta. To nie tylko procedury, ale szeroki ruch społeczny.
  3. Zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej i przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu jest obowiązkiem wspólnoty miejskiej.
  4. Rewitalizacja historycznych obszarów podtrzymuje tożsamość miast i jest warunkiem ich rozwoju. Nie może ograniczać się do remontów, musi być zintegrowanym działaniem wypracowanym wraz z mieszkańcami.
  5. Dość chaosu! Kultura przestrzeni zagwarantowana  ładem prawnym pozwoli na podniesienie jakości życia w mieście.
  6. Demokracja to nie tylko wybory. Mieszkańcy mają prawo do realnego, opartego na wzajemnym szacunku, udziału w podejmowaniu decyzji o mieście.
  7. Miasta i obszary metropolitalne powinny być zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałania procesom suburbanizacji.
  8. Lokalizowanie instytucji krajowych w różnych miastach sprzyja rozwojowi całego kraju.
  9. Polskie miasta i obszary metropolitalne potrzebują wsparcia w integracji systemów transportu: kolejowego, drogowego, publicznego transportu zbiorowego, rowerowego i pieszego dla osiągnięcia celów Białej Księgi o transporcie i Karty Lipskiej.

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading