Jesteśmy pokoleniem klimatu
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest wyrazem tego, że młodzież żąda innego świata, lepszego świata i lepszej przyszłości dla nas wszystkich. Jesteśmy pokoleniem klimatu i uświadomiliśmy sobie, że musimy wymagać od ludzi u władzy i korporacji podjęcia działań zmierzających do powstrzymania zmian klimatu.
Już w 2015 roku, podczas paryskiego COP21, 50 tysięcy osób w ponad 100 krajach zdecydowało się opuścić zajęcia szkolne, aby zażądać czystej energii i powstrzymania wydobycia paliw kopalnych. Była to jednak jednorazowa akcja. Obecne strajki rozpoczęła Greta Thunberg w sierpniu 2018 roku. Greta – ostatnio nominowana do pokojowej Nagrody Nobla – stanęła pod szwedzkim parlamentem z tabliczką „Szkolny strajk dla klimatu”. Kontynuowany przez nią protest zainspirował młode osoby z całego świata do protestów.
Masowe strajki rozpoczęły się w listopadzie 2018, początkowo były nieduże, lecz w styczniu gromadziły już dziesiątki tysięcy osób na całym świecie. Strajk 15 marca odbędzie się w 1769 miejscach w 112 krajach na wszystkich kontynentach, w tym 23 polskich miastach. Wszędzie młodzież wie już, że to politycy i korporacje mają największy wpływ na kondycję naszej planety i należy się od nich domagać realnych działań. Na sztandarach będą żądania obniżenia emisji, ale też zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej zmian klimatu czy dawanie dobrego przykładu przez szkoły np. poprzez zwykłą segregację śmieci.
Sama Greta Thunberg stała się symbolem walki młodzieży o prawo do decydowania o sobie i otaczającym jej świecie. Zawstydziła wielokrotnie polityków, choćby znakomitymi przemówieniami na COP24 i Forum Ekonomicznym w Davos, czy jasnym i wymownym żądaniem od Jeana-Claude’a Junckera obniżenia emisji CO2. Na niektórych protestach jednym z postulatów jest obniżenie wieku uprawniającego do głosowania. Skoro dorośli zawiedli, głos należy dać młodym – pokoleniu klimatu. Wśród postulatów znajduje się wiele kwestii związanych przecież z klimatem, a ignorowanych przez polityków. Na przykład Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Łodzi żąda niższych cen komunikacji miejskiej czy uszczelnienia okien w łódzkich szkołach.
Jesteśmy pokoleniem klimatu i wreszcie mamy głos!
My, młodzi, martwimy się naszą przyszłością i nie możemy akceptować bycia niesłyszanym. Kryzys klimatyczny jest największym zagrożeniem w historii ludzkości, a ignorowanie tego jest protestem przeciwko ustaleniom nauki, przeciwko naszej przyszłości, przeciw nam samym.
„Młodzi ludzie nie spoczną, zanim nie doczekamy sprawiedliwości klimatycznej – czy dorośli tego chcą, czy nie.”
***
Jeśli podoba Ci się to, co robimy, prosimy, rozważ możliwość wsparcia Zielonych Wiadomości. Tylko dzięki Twojej pomocy będziemy w stanie nadal prowadzić stronę i wydawać papierową wersję naszego pisma.
Jeżeli /chciałabyś/chciałbyś nam pomóc, kliknij tutaj: Chcę wesprzeć Zielone Wiadomości.
Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.