ISSN 2657-9596

Moc jest w nas… Zbliża się XIV Kongres Kobiet

30/09/2022

W Hali Stulecia we Wrocławiu już 8 i 9 października odbędzie się największe święto środowisk kobiecych, czyli XIV Kongres Kobiet. W tym roku przebiega pod hasłem „Moc jest w nas. Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji”.

Kobiety nie mają władzy, ale mają moc! – mówią organizatorki – To my rodzimy, wychowujemy dzieci, jesteśmy tytankami pracy. Tyle, że w ukryciu, bo jesteśmy niewidoczne. Niewidoczne w mediach, w polityce, w różnych zawodach. Ale mamy MOC i siłę! Mamy pomysły, żeby zmieniać naszą rzeczywistość
i świat uczynić nieco lepszym – takim, w którym kobiety i mężczyźni będą czuli się coraz lepiej.

Od 14 lat Stowarzyszenie Kongres Kobiet działa wspólnie na rzecz sprawiedliwości społecznej, praw kobiet, równouprawnienia, demokracji egalitarnej i demokracji troski. „W tym roku na Kongresie odbędą się zarówno debaty plenarne (poświęcone ekonomii, wojnie, ekologii, sztuce oporu) jak i wiele paneli, wykładów i warsztatów zgromadzonych w rozlicznych centrach tematycznych takich jak m.in. gospodarki i równości, europejskie, samorządowe, przywództwa, ekologii, zdrowia, kultury, edukacji, praworządności, feminizmu, macierzyństwa i inne. Na Kongresie znajdzie się też przestrzeń wystawowa, kino kongresowe oraz punkty konsultacyjno-doradcze. A w sobotę wieczorem zapraszamy na koncert Mery Spolsky „- mówi prof. Magdalena Środa, członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Dotychczas kongresy poświęcone były sytuacji w Polsce. Ale ten rok jest szczególny. Chcąc wyrazić swoje wsparcie dla Ukrainy, Kongres zaprosił do Wrocławia delegację z Ukrainy. Przyjadą członkinie Ukraińskiego Kongresu Kobiet, siostrzanej organizacji wraz Vice marszałkinią Ukraińskiego Parlamentu Oleną Kondratiuk. Okrągły stół, który poprowadzi prof. Małgorzata Fuszara będzie okazją do spotkania kobiet z organizacji pozarządowych z Ukrainy i tych, które działają w Polsce na rzecz Ukrainek w Ukrainie oraz Ukrainek w Polsce. Sesje plenarne poświęcone będą m.in. dyskusji o stanie świata i Polski z udziałem członkiń Gabinetu Cieni. Panelistki, opowiedzą o tym „Jak przerwać marazm antropocenu?” o „Nadziejach ekofeminizmu”, o poszukiwaniu przywódczyń, o stanowisku „Kobiet przeciwko wojnom i na wojnach o swoje prawa”. Nie zabraknie rozmów o przyrodzie i o tym, jak ją chronić, poczynając od rzek i katastrofy ekologicznej Odry. Ochrona klimatu i przyrody, ekologia i środowisko muszą interesować dziś każdą i każdego. Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za to czy nasza piękna błękitna planeta pod koniec tego stulecia będzie się wciąż nadawała do życia dla ludzi i wszystkich innych istot.

Dla kobiet, szczególnie tych młodych, to jest kluczowa kwestia, ale to niełatwe zadanie i wymaga dużo eksperckiej wiedzy – mówi Ewa Sufin-Jacquemart, członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet. – Klimat i przyroda są w sercu ekofeministycznej wizji jutra, którą promujemy.

Kongres Kobiet co roku gromadzi znamienite postaci ze świata kultury, nauki, biznesu, a także aktywistki społeczne. Nawet pandemia nie przeszkodziła w organizacji tego ważnego wydarzenia. Po dwóch latach obradowania w formie hybrydowej kobiety z entuzjazmem przyjęły wiadomość, że XIV Kongres odbędzie się ponownie na żywo. Podczas otwarcia, po wystąpieniach założycielek Kongresu – Henryki Bochniarz i Magdaleny Środy – oraz Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, wystąpi Olga Tokarczuk, laureatka nagrody IX Kongresu Kobiet.

Liczne debaty, wykłady i warsztaty zawsze są okazją do wspólnego poszukiwania rozwiązań dla
najbardziej istotnych problemów. Jak zapewniają organizatorki, każda uczestniczka wyjedzie z Wrocławia z konkretną wiedzą i narzędziami, które będzie mogła wykorzystać w swojej społeczności lokalnej walcząc z dyskryminacją, zabiegając o równość płci i o lepsze jutro.

Zielone Wiadomości objęły swoim patronatem Centrum Zielone (8.10.2022 godz. 15:00 – 18:30, Rotunda), w którym odbędą się trzy dyskusje przy okrągłym stole:

15:00 – 16:10 „Ekofeministyczna troska jako polityczny program”

Kolejna debata wokół ekofeminizmu jako myśli i ruchu społecznego, dla którego troska jest narzędziem politycznej zmiany. Zaproszone dyskutantki to: Magdalena Gałkiewicz, Ewa Sufin-Jacquemart, Ewa Ernst-Dziedzic (Austria), Angelika Kimbort, Dominika Lasota, Monika Żółkoś, prowadzi: Elżbieta Osowicz. Wideo: Magdalena Środa. Rozdawana będzie książka: „Odwaga troski. Ekofeminizm jako źródło inspiracji”. Debata organizowana przez Green European Foundation ze wsparciem Parlamentu Europejskiego.

16:15 – 17:20 „Jak konsumować mniej, ale lepiej dla siebie i świata?”

O wybranych aspektach odpowiedzialnej konsumpcji w dziedzinie energii, mody, kosmetyków i żywności zachęcą do dyskusji: Urszula Zielińska, Joanna Wis-Bielewicz (Orsted), Antonina Samecka, Ewa Badowska-Domagała, Adela Gąsiorowska, prowadzi: Ewa Sufin-Jacquemart

17:25 – 18:30 „Gaja i jej zagrożona bioróżnorodność”

O zagrożonych ekosystemach Odry i innych rzek, zieleni miejskiej i starych lasów jak Puszcza Białowieska będą inicjować dyskusję: Elżbieta Polak, Małgorzata Tracz, Beata Olejarz, Małgorzata Piszczek, Sabina Lubaczewska, Natalia Koryncka-Gruz, prowadzi: Katarzyna Karpa-Świderek


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.