ISSN 2657-9596
Fot: Greenpeace/Max Zieliński

Greenpeace pozywa PGE za zmiany klimatu. Koncern musi odejść od węgla do 2030 r.

11/03/2020
W środę 11. marca 2020 r. Greenpeace złożył pozew do Sądu Okręgowego w Łodzi przeciwko PGE GiEK – firmie należącej do koncernu PGE, będącej największym emitentem gazów cieplarnianych w Polsce oraz właścicielem m.in elektrowni Bełchatów.

W swoim pozwie organizacja domaga się, aby spółka zrezygnowała z nowych inwestycji węglowych oraz wdrożyła strategię ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – tak aby najpóźniej w 2030 r. doprowadzić do ich zerowej emisji z instalacji opalanych węglem. Złożeniu pozwu towarzyszył happening, w ramach którego aktywistki i aktywiści nakleili przed siedzibą grupy kapitałowej PGE w Warszawie przerobioną reklamę spółki z hasłem “Mamy energię do zmiany klimatu” [1].

– Rząd premiera Morawieckiego cały czas zwleka z wyznaczeniem roku 2030 jako daty odejścia od węgla. Dzieje się tak mimo jednoznacznych danych naukowych pokazujących, że cała europejska gospodarka, w tym polskie spółki energetyczne kontrolowane przez skarb państwa, musi być wolna od węgla w ciągu najbliższej dekady. W tej sytuacji nie mamy innego wyjścia jak domagać się na drodze sądowej, aby największy krajowy emitent gazów cieplarnianych zrezygnował z nowych inwestycji w paliwa kopalne, w tym budowy kopalni odkrywkowej w Złoczewie, oraz najdalej do 2030 r. zamknął instalacje produkujące energię ze spalania węgla. Ujawniony niedawno plan zamknięcia największej na Śląsku, należącej do PGE GiEK, elektrowni w Rybniku pokazuje, że jest to możliwe. Szybkiemu odejściu od węgla sprzyjać będzie także zaostrzenie przez Unię Europejską celów redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 r. – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska.

Fot: Greenpeace/Max Zieliński

Działacze Greenpeace podkreślają, że pozew przeciwko PGE GiEK ma nie tylko silne uzasadnienie merytoryczne, które daje mu współczesna nauka o klimacie, ale również solidne podstawy prawne.

Pozwy klimatyczne coraz częściej stają się narzędziem zmiany koniecznej do realizacji sprawiedliwej transformacji energetycznej. Pójście do sądu przeciwko właścicielowi największej na świecie elektrowni na węgiel brunatny jest odpowiedzią na pilną potrzebę działań, które należy podjąć w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Niejednokrotnie wygrywaliśmy już w sądach sprawy z koncernami energetycznymi. Oczekujemy, że nasz pozew zmusi PGE do podjęcia realnych działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii. W ostatnich latach koncern przeznaczał zaledwie ok. 1,5% nakładów inwestycyjnych na OZE, a ponad dwie trzecie na energetykę konwencjonalną. Takie są fakty, których nie ukryją zwodnicze kampanie reklamowe zestawiające logo PGE ze zdjęciami farm wiatrowych i deklaracją, że koncern ma “energię do zmian”. Dzisiaj PGE to węglowy kolos, którego energia napędza przede wszystkim kryzys klimatyczny – dodaje Paweł Szypulski.

Pozew przeciwko PGE GiEK to kolejne działanie Greenpeace w obliczu nasilającego się kryzysu klimatycznego. Organizacja prowadziła skuteczną kampanię na rzecz powstrzymania planów budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Gubin-Brody, a obecnie bierze udział w procedurach prawnych i administracyjnych, które powstrzymują wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew. Jednym z ostatnich działań było ubieganie się przez dyrektora programowego Greenpeace, Pawła Szypulskiego, o stanowisko prezesa PGE i zapowiedź wdrożenia strategii odejścia od węgla do 2030 roku. Większość krajów Unii Europejskiej wyznaczyła już swoje daty odejścia od węgla. Polska nadal tego nie zrobiła.

Źródło: Informacja prasowa Greenpeace Polska


Przypisy:

[1] Hasło przerobionej reklamy nawiązuje do kampanii PGE Mamy energię do zmian: https://nowymarketing.pl/a/24079,mamy-energie-do-zmian-ruszyla-rozspiewana-kampania-wizerunkowa-pge. Przerobiona reklama wygląda tak: https://drive.google.com/drive/folders/1d0AA2Zy5KTyuEYfHViusN9M-gu4cGXAG  

[2] Instrat Policy Paper 01/2020: 2030. Analiza dot. granicznego roku odejścia od węgla w energetyce w Europie i Polsce: http://instrat.pl/2030-pl-info/

[3] Badania opinii z maja 2019 r. https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/1239/trzy-czwarte-wyborcow-chce-polski-bez-wegla-w-2030-roku/

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading