ISSN 2657-9596

Dalajlama apeluje o działania na rzecz ochrony klimatu

19/11/2015
Foto: Youtube
Foto: Youtube

Tybetański przywódca duchowy, Dalajlama zaapelował  o podjęcie działań na rzecz zapobiegania zmianom klimatu. W video opublikowanym na YouTubie powiedział: „Nie ma innej planety, na którą moglibyśmy się przenieść. To jest nasz jedyny dom…To nie jest kwestia polityczna, ani religijna,  tutaj chodzi o przetrwanie  ludzkości”.

Przesłanie Dalajlamy jest częścią kampanii tybetańskiego rządu na uchodźstwie na rzecz mocnego porozumienia podczas zbliżającego się Szczytu Klimatycznego ONZ (COP21), które odbędzie się w grudniu w Paryżu.

Dalajlama jest od wielu lat zdeklarowanym orędownikiem ochrony środowiska. Tego lata, poparł papieską encyklikę ws. zmiany klimatu.

W ostatnich latach zwiększyła się ilość apeli społeczności religijnych o przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu, i pochodzą one ze wszystkich stron świata.  Na dwa miesiące przed wydaniem encykliki, stu przywódców kościołów  katolickich i ewangelickich opublikowało na łamach Politico Magazine ogłoszenie na całą stronę, pisząc, że działanie na rzecz ochrony klimatu jest „obowiązkiem moralnym”.  Przywódcy muzułmańscy wydali w sierpniu  deklarację, w której zaapelowali do zwierzchników instytucji edukacyjnych i meczetów o pomoc w działaniach mających na celu zahamowanie globalnego ocieplenia.

Video Dalajlamy było początkiem rządowej kampanii, Tibet Climate Action for the Roof of the World.  Kampania “ma na celu spowodowanie,  aby społeczność międzynarodowa i światowi przywódcy spotykający się w Paryżu uznali znaczenie  Płaskowyżu Tybetańskiego dla stanu ekologicznego planety  oraz  sprawienie, by Tybet  znalazł się w centrum dyskusji na temat globalnej zmiany klimatu”, brzmi oświadczenie tybetańskiego rządu na uchodźstwie.

W zeszłym roku naukowcy stwierdzili, że lodowce na Płaskowyżu Tybetańskim „praktycznie znikają” na skutek globalnego ocieplenia.  W znajdujących się w pobliżu Himalajach,  w ciągu ostatnich trzech dekad skurczyły się  się o 21%.

Jak powiedział Dalajlama, ponad miliard ludzi uzależnionych jest od wody wypływającej  z gór w Tybecie.  „Niepokojące przewidywania  odnoszące się do środowiska naturalnego Tybetu dotyczą nie tylko mieszkańców tego obszaru, lecz  ogromnej liczby ludzi na naszej  planecie”.

Płaskowyż Tybetański jest trzecim największym magazynem lodu i największym źródłem  słodkiej wody na świecie.  Region ten  doświadcza wzrostu temperatury trzykrotnie wyższego od średniej światowej.

opracował: Jan Skoczylas

na podstawie: Climate Progress

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.