ISSN 2657-9596

Światowy Dzień Migracji Ryb

18/10/2020
Szacuje się, że w Europie 37% gatunków ryb słodkowodnych zagrożona jest wyginięciem. Wśród powodów tego stanu rzeczy wymienia się zanieczyszczenie wód, przeławianie, utratę siedlisk, obce gatunki i działalność człowieka polegająca na budowie tam, co uniemożliwia migrację wielu gatunkom ryb.

Światowy Dzień Migracji Ryb to globalne święto, które ma na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia swobodnie płynących rzek. W tym roku wyjątkowo z powodu pandemii Covid-19 zostało ono przeniesione z 16 maja na 24 października. Tego dnia tysiące szkół, organizacji i społeczności na całym świecie organizuje wydarzenia, aby edukować i zachęcać ludzi do zadbania lokalnie o migrujące gatunki ryb. Tworzenie świadomości jest podstawowym pierwszym krokiem do wprowadzenia prawdziwej zmiany. Dopiero wtedy ludzie na całym świecie skutecznie mogą organizować się i wymuszać tworzenie prawa chroniącego gatunki migrujące ryb i odtwarzanie ciągłości ekologicznej rzek.

Wydarzenia odbywać się będą również w Polsce. Wolne Rzeki we współpracy z Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000, Fundacją WWF Polska oraz Koalicją Ratujmy Rzeki organizują w Tarnobrzegu wykład o rzekach i wędrówkach ryb oraz wycieczkę nad rzekę Łęg w celu obejrzenia budowli, które taką wędrówkę uniemożliwiają.

Zachęcamy wszystkich do udziału, a organizatorów innych wydarzeń do rejestrowania ich na stronie World Fish Migration Foundation, która koordynuje obchody na całym świecie. Świętujmy razem.

Zachęcamy również do udziału w seminarium internetowym „Rzeki pełne ryb”, które odbędzie się 22 października w Plymouth (Stany Zjednoczone). Prelegenci przedstawią swoje doświadczenia i opowiedzą o realizowanych projektach. Webinar jest darmowy, ale wymaga wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji na stronie: riversfulloffish.com.


 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading