ISSN 2657-9596

Zmiany w Kodeksie pracy na korzyść pracowników

03/01/2016

W pierwszym kwartale 2016 roku wchodzą w życie istotne zmiany Kodeksu pracy. Wprowadzają one limity w stosowaniu umów o pracę na czas określony, doprecyzowują zasady stosowania umów na okres próbny, wprowadzają także zmiany w zakresie okresów wypowiedzenia umów o pracę.

Od 2016 roku pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem tylko trzy umowy na czas nieokreślony, a łączny czas stosowania takich umów może wynieść maksymalnie 33 miesiące.

Zmiany w kodeksie pracy dotyczące umowy na okres próbny dopuszczają stosowanie tego typu kontraktu tylko raz, uniemożliwiając tym samym pracodawcom obchodzenie prawa i zawierania umowy na okres próbny wiele razy, co często miało do tej pory miejsce. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy pracodawca podpisuje z pracownikiem nową umowę, a od wygaśnięcia poprzedniej minęły już trzy lata, oraz gdy pracownik zmienia stanowisko pracy na inne i wymagające innych kompetencji.

Zgodnie z nowymi przepisami zmieniają się także zasady dotyczące okresu wypowiedzenia, który przestaje być powiązany z rodzajem podpisywanej umowy o pracę, staje się za to zależny od czasu jej trwania. Jeśli wynosi on mniej niż sześć miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, jeśli umowa o pracę zawarta jest na okres od pół roku do trzech lat, okres wypowiedzenia wydłuża się do jednego miesiąca, a powyżej trzech lat – do trzech miesięcy.

 

Dodał: Jakub Krzyżanowski

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Discover more from Zielone Wiadomości

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading