Lekcje ze zwycięstwa Donalda Trumpa
W czasie wykładu w Australii Naomi Klein skrytykowała niebezpieczną politykę klimatyczną Donalda Trumpa, określając ją jako „niemoralną i potworną”.
Kanadyjska pisarka i aktywistka, Naomi Klein odebrała 2016 Sydney Peace Prize i wygłosiła ciętą mowę, w której odniosła się do zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich i czynników, które to umożliwiły.
Jeżeli istnieje jedna, najważniejsza lekcja, jaką można wyciągnąć ze zwycięstwa Trumpa, być może brzmi ona: „Nigdy, ale to nigdy nie lekceważmy siły nienawiści, bezpośredniego odwołania się do niechęci wobec „innych” w celu przejęcia władzy…szczególnie w czasie kryzysu gospodarczego” – powiedziała Klein, autorka między innymi „Doktryny Szoku” i „To zmienia wszystko: Kapitalizm kontra klimat”.
Nazywając Trumpa „demagogiem”, Klein omówiła następnie inne lekcje, jakie „można wyciągnąć z naszej, trwającej zaledwie trzy dni, nowej rzeczywistości”.
Powiedziała, że jedna z nich to fakt, że „cierpienie będące konsekwencją kryzysu gospodarczego jest realne i nie znika samo z siebie – po czterech dekadach korporacyjnej polityki neoliberalnej i prywatyzacji, deregulacji, wolnego handlu i zaciskania pasa możemy być tego pewni”.
Następna lekcja jest taka, że „jedynie odważny program, który jest autentycznie re-dystrybucyjny, może przemówić do tego bólu i frustracji i skierować je tam, gdzie leży prawdziwa przyczyna – w stronę sprzedajnych elit politycznych, które wzbogaciły się ponad miarę na wyprzedaży majątku publicznego, grabieży naszych ziemi, wody i powietrza, i deregulacji naszego systemu finansowego”.
Lecz stworzenie takiego programu wymaga odrobienia „jeszcze głębszych lekcji”, powiedziała Klein.
„Jeśli chcemy obronić się przed takimi jak Donald Trump – a każdy kraj ma swojego Trumpa – musimy natychmiast skonfrontować się z-, i zwalczyć rasizm i mizoginię w naszej kulturze, w naszych ruchach, i w nas samych. Tego nie można odkładać na później, nie można traktować jako dodatku. Jest to kluczowa przyczyna,, umożliwiająca komuś takiemu jak Trump dojście do władzy”.
„Nie wystarczy również założenie, że jeśli walczymy o pokój i sprawiedliwość ekonomiczną, największe korzyści z tego odniosą Czarni i ludy tubylcze, ponieważ to oni są najbardziej poszkodowani przez obecny system nierówności gospodarczej, represje państwowe i zmiany klimatu” – powiedziała. „Istnieje zbyt długa i bolesna historia ruchów lewicowych i liberalnych, które wystawiły do wiatru kolorowych pracowników, ludy tubylcze, kobiety i ich pracę. Dla zbudowania ruchu, który rzeczywiście nie będzie wykluczał nikogo, konieczna jest prawdziwie nie wykluczająca wizja, która zaczyna się od tych, którzy są traktowani najbardziej brutalnie i wykluczeni, i to oni powinni mieć decydujący głos w jej kształtowaniu”.
W osobnych wywiadach, których udzieliła w czasie pobytu w Australii w celu odebrania nagrody, i w komentarzu obok artykułu wstępnego opublikowanego w czwartek, Klein szczególnie ostro skrytykowała niebezpieczną politykę klimatyczną Trumpa – w tym jego zapowiedź wycofania Stanów Zjednoczonych z Porozumienia Paryskiego, które ma na celu ograniczenie globalnego ocieplenia.
„Poza USA, w obliczu groźby samowolnego zniszczenia tego porozumienia powinniśmy zacząć domagać się sankcji ekonomicznych wobec USA” – napisała Klein.
Planowane przez Trumpa podwojenie krajowej produkcji paliw kopalnych przy jednoczesnym ograniczeniu pomocy dla krajów biednych, które są najbardziej dotknięte podnoszeniem się poziomu morza, określiła jako „niemoralne i potworne”.
„Wierzę, że społeczność międzynarodowa odpowie bardzo, bardzo szybko. Musimy dać sygnał, że nie można wyrzucać na śmietnik tych wypracowanych z takim trudem porozumień międzynarodowych i nie ponieść żadnych konsekwencji”.
Deirdre Fulton, Common Dreams
źródło: Common Dreams
Artykuł udostępniony na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License
Tłumaczenie: Jan Skoczylas
za: Ekobuddyzm – buddyzm ekologiczny
Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.