Dalajlama apeluje o działania na rzecz ochrony klimatu
Tybetański przywódca duchowy, Dalajlama zaapelował o podjęcie działań na rzecz zapobiegania zmianom klimatu. W video opublikowanym na YouTubie powiedział: „Nie ma innej planety, na którą moglibyśmy się przenieść. To jest nasz jedyny dom…To nie jest kwestia polityczna, ani religijna, tutaj chodzi o przetrwanie ludzkości”.
Przesłanie Dalajlamy jest częścią kampanii tybetańskiego rządu na uchodźstwie na rzecz mocnego porozumienia podczas zbliżającego się Szczytu Klimatycznego ONZ (COP21), które odbędzie się w grudniu w Paryżu.
Dalajlama jest od wielu lat zdeklarowanym orędownikiem ochrony środowiska. Tego lata, poparł papieską encyklikę ws. zmiany klimatu.
W ostatnich latach zwiększyła się ilość apeli społeczności religijnych o przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu, i pochodzą one ze wszystkich stron świata. Na dwa miesiące przed wydaniem encykliki, stu przywódców kościołów katolickich i ewangelickich opublikowało na łamach Politico Magazine ogłoszenie na całą stronę, pisząc, że działanie na rzecz ochrony klimatu jest „obowiązkiem moralnym”. Przywódcy muzułmańscy wydali w sierpniu deklarację, w której zaapelowali do zwierzchników instytucji edukacyjnych i meczetów o pomoc w działaniach mających na celu zahamowanie globalnego ocieplenia.
Video Dalajlamy było początkiem rządowej kampanii, Tibet Climate Action for the Roof of the World. Kampania “ma na celu spowodowanie, aby społeczność międzynarodowa i światowi przywódcy spotykający się w Paryżu uznali znaczenie Płaskowyżu Tybetańskiego dla stanu ekologicznego planety oraz sprawienie, by Tybet znalazł się w centrum dyskusji na temat globalnej zmiany klimatu”, brzmi oświadczenie tybetańskiego rządu na uchodźstwie.
W zeszłym roku naukowcy stwierdzili, że lodowce na Płaskowyżu Tybetańskim „praktycznie znikają” na skutek globalnego ocieplenia. W znajdujących się w pobliżu Himalajach, w ciągu ostatnich trzech dekad skurczyły się się o 21%.
Jak powiedział Dalajlama, ponad miliard ludzi uzależnionych jest od wody wypływającej z gór w Tybecie. „Niepokojące przewidywania odnoszące się do środowiska naturalnego Tybetu dotyczą nie tylko mieszkańców tego obszaru, lecz ogromnej liczby ludzi na naszej planecie”.
Płaskowyż Tybetański jest trzecim największym magazynem lodu i największym źródłem słodkiej wody na świecie. Region ten doświadcza wzrostu temperatury trzykrotnie wyższego od średniej światowej.
opracował: Jan Skoczylas
na podstawie: Climate Progress
Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.