ISSN 2657-9596

Jest już marcowo-kwietniowy numer „Zielonych Wiadomości”!

11/03/2012

Ukazał się właśnie drugi tegoroczny numer „Zielonych Wiadomości”, datowany ma marzec-kwiecień. Wiele miejsca poświęcamy w nim sytuacji kobiet, ale w numerze nie brakuje też innych tematów.
Agnieszka Graff upomina się o udział kobiet w kształtowaniu polityki społecznej. Sylwia Urbańska pisze o emigracji zarobkowej kobiet i „euro-sieroctwie”. Aleksandra Sołtysiak opowiada Agnieszce Grzybek o sukcesach poznańskiego Porozumienia Żłobkowego. Ann Snitow w rozmowie z redakcją zastanawia się, czy żyjemy już w świecie post-patriarchalnym. Marta Madejska wysyła Wrocław na Madagaskar. Marta Jermaczek ogłasza swój ma-manifest. W artykule „Wielki Brat patrzy” Karolina Szczepaniak pisze o zwyczaju montowania kamer w… przedszkolach, a Magdalena Wach omawia żywienie dzieci w szkołach. Judyta Śmiałek pisze o doświadczeniach kobiet pracujących w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Iwona Borchulska, szefowa związku pielęgniarek, rozmawia z redakcję o niewesołej sytuacji w tym zawodzie. Hanna Mongard, działaczka holenderskich organizacji społecznych rozmawia z naszą holenderską korespondentką, Małgorzatą Znamierowską, o zjawisku prostytucji. W numerze marcowym nie może też zabraknąć materiałów zapowiadających manify w poszczególnych miastach.

W dodatku KULTURA – trzy ważne materiały: rozmowa z Elżbietą Hołoweńko o jej malarstwie i terapeutycznym znaczeniu twórczości, dalej – artykuł Wojciecha Kłosowskiego o art brut, oraz materiał o filmie Jaśminy Wójcik „Mastektomia”.
Andreas Billert tym razem pisze o prześladowaniach „czarownic” w historii Europy.

Debata redakcyjna na cztery głosy: Charkiewicz – Grzybek – Kozek – Ostolski, jest tym razem poświęcona reformie emerytalnej. Sonia Mitralia pisze o postawie greckich kobiet wobec kryzysu w tym kraju. W bloku ekonomicznym – trójgłos o systemie monetarnym Europy ze wstępem Adama Ostolskiego: Anna Zachorowska-Mazurkiewicz zastanawia się, czy euro ma płeć, Łukasz Moll omawia głosy proeuropejskich krytyków euro, a Bartłomiej Kozek omawia rolę walut lokalnych.

Na ostatniej stronie – pierwszy odcinek reportażu podróżniczego Adeli Tarkowskiej z jej rowerowej podróży przez świat, kuchenna impresja Jerzego A. Masłowskiego o kaszy jaglanej i jak zwykle sport.

Cały numer jest już dostępny w wersji papierowej, a elektroniczne wersje artykułów jak zwykle będą publikowane stopniowo w najbliższych dniach i tygodniach. ZAPRASZAMY do lektury!

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.