ISSN 2657-9596

Bruksela oszczędza energię

Évelyne Huytebroeck
29/05/2014

W belgijskim systemie federalnym stołecznemu regionowi Brukseli przypadły szerokie kompetencje, zwłaszcza w dziedzinie środowiska i energii. Frankofońska partia Ecolo uczestniczy w koalicyjnym rządzie regionalnym od 2004 r. W tym czasie udało jej się zmniejszyć o 25% przeciętne zużycie energii na głowę mieszkańca.

Po 10 latach udziału w koalicyjnych rządach Brukseli Zieloni mogą poszczycić się licznymi sukcesami w dziedzinie żywności, rewitalizacji i polityki wodnej. Jednak największym osiągnięciem jest realizacja celu, który od początku sobie stawialiśmy: zmniejszenie zużycia energii i poprawa efektywności energetycznej budynków. Między rokiem 2004 a 2011 udało nam się zmniejszyć o jedną czwartą przeciętne zużycie energii na głowę mieszkańca.

Powiodło się to dzięki zastosowaniu trzech metod:

  • zachęty ekonomiczne: wielkim sukcesem okazały się ogłoszone przez nas przetargi na zbudowanie „wzorcowych budynków” o szczególnie wysokiej wydajności energetycznej i parametrach ekologicznych: powstało w sumie 621.000 m kw. w budynkach spełniających przyjęte wymagania;
  • prawodawstwo: wszystkie nowe budynki wzniesione po 2015 r. będą musiały być domami pasywnymi;
  • informacja: stworzyliśmy sześć Domów Energii, w których mieszkańcy i mieszkanki Brukseli mogą uzyskać informacje dotyczące tego, jak poprawić izolację swoich mieszkań lub zacząć samodzielnie wytwarzać energię ze źródeł odnawialnych.
  • Skupiamy się równocześnie na nowych budynkach i na tych już istniejących – zachęty finansowe wspierające izolację i termomodernizację domów zostały znacząco zwiększone dzięki wysiłkom Zielonych.

    W ramach projektów partycypacyjnych z udziałem mieszkanek i mieszkańców zrealizowaliśmy ważne inwestycje w remonty mieszkań socjalnych. Dzięki programowi Kontraktów dla Dzielnicy Trwałego Rozwoju (Contrats de Quartier Durable) możliwa była renowacja przestrzeni publicznych, terenów zielonych i lokalnych punktów usługowych.

    Nowa polityka nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony sektora budowlanego. Dlatego w 2010 r. region Brukseli zainicjował Porozumienie Praca-Środowisko. To podejście, zainspirowane wzorami z Niemiec, polega na zgromadzeniu razem wszystkich zainteresowanych aktorów – przedsiębiorców, robotników, nauczycieli kształcenia zawodowego – w procesie wdrażania nowych, bardzo ambitnych standardów zużycia energii.

    Skutki tej polityki zyskały sobie międzynarodowe uznanie. Region Brukseli zajął drugie miejsce w europejskim konkursie „zielonych stolic” (Green Capital), należy również do czołówki miast w rankingu Green City Index tygodnika „The Economist”. W 2012 r. otrzymaliśmy European Energy Award (Europejską Nagrodę Energetyczną) w uznaniu za całokształt naszej polityki energetycznej. Bruksela bezdyskusyjnie znajduje się w europejskiej czołówce miast w dziedzinie ekologii i polityki energetycznej.

    Mimo to wciąż stoją przed nami duże wyzwania: rewitalizacja najbardziej zaniedbanych dzielnic czy znalezienie odpowiedzi na boom demograficzny. W 2023 r. Bruksela będzie liczyć 1,3 miliona mieszkańców, czyli ok. 160 tysięcy więcej niż obecnie. Trzeba będzie zbudować nowe mieszkania i infrastrukturę, jednocześnie stosując się do coraz bardziej wymagających standardów. Jednak wyzwaniem numer 1 pozostaje transport i jakość powietrza. Zmniejszenie ruchu samochodowego w stolicy Europy będzie dla rządu regionalnego jednym z najważniejszych celów najbliższych lat.

    Artykuł Les Bruxellois ont réduit de 25% leur consommation énergétique ukazał się w Green European Journal (Zielonym Magazynie Europejskim).

    Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.