ISSN 2657-9596

Nieuruchomiona elektrownia atomowa atrakcją turystyczną?

Yola Rybczyńska
14/06/2011

Katastrofa elektrowni atomowej w Fukushimie dała impuls powstania nowej i chyba jedynej na świecie atrakcji turystycznej w prowincji Bataan na Filipinach. Ma nią zostać jedyna elektrownia atomowa na Filipinach, której budowę rozpoczęto w 1976 roku za rządów Ferdinanda Marcosa i prawie skończono w 1984 roku. Koszt tej budowy wyniósł wówczas 2,3 miliarda dolarów.

Nigdy nie została podłączona do sieci, ponieważ po upadku Marcosa w 1986 roku władzę przejęła Corazon Aquino, która zablokowała dalszą budowę. Powód: niebezpieczeństwa trzęsień ziemi, aktywne wulkany i kwestie bezpieczeństwa w powiązaniu z korupcją.

Mimo to elektrownia ta została zachowana i co jakiś czas rzad zastanawiał się nad jej uruchomieniem . Minister Angelo Reyes nie mający żadnych wątpliwości co do grożących trzęsień ziemi ponieważ budowla przetrwała bez uszczerbku wiele trzęsień i tajfunów w ciągu ostatnich 20 lat, powiedział w 2009 roku: „Przezywamy renesans energii jądrowej, wiele krajów w regionie stawia na prąd z atomu”.

Bataan - nieczynna elektrownia przyciąga turystów
Bataan - nieczynna elektrownia przyciąga turystów

Po katastrofie w Fukushimie wszystko wygląda jednak inaczej. Ronald Tiotuico, regionalny dyrektor turystyki powiedział gazecie „Philippine Star”: „Elektrownia atomowa Bataan ma ostrzegać społeczność światową przed katastrofą atomową, jaka dotknęła ludzi w Harrisburgu, Czernobylu i Fukushimie”. Turyści powinni mieć teraz możliwość zwiedzenia i zobaczenia „jak energia atomowa na całym świecie zagraża jakości życia ludzi, jeśli jest niewłaściwie używana”.

Jak powiedział Tiotuico Agencji Informacji AFP : „To jest eksperyment naukowy. Możecie zobaczyć wszystkie te maszyny, wyposażenie i poznać, co się stało w Fukushimie a co nie przytrafi się już w Bataan”. Zwiedzanie jest bezpieczne, ponieważ rdzenie nie były nigdy wypełnione paliwem jądrowym. Turyści mogą zwiedzać elektrownię w ramach tras z innymi atrakcjami. Historyczna elektrownia ma być przestrogą przed niebezpieczeństwami energii jądrowej.

****************************************************************
na podstawie artykułu ze spiegel.de

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.