ISSN 2657-9596
Fot. Pixabay/I.Olczyk

„Rodzice dla klimatu” wręczają petycję PGE: Bełchatów musi przestać truć!

Redakcja
3 września 2019

W środę o godzinie 13:30 w siedzibie Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie “Rodzice dla klimatu” przekażą prawie 10 tysięcy podpisów pod apelem o zdecydowane zmniejszenie szkodliwych dla klimatu emisji z elektrowni w Bełchatowie.

Rodzice to – zaraz po młodzieży – część społeczeństwa, która przeżywa największy niepokój o przyszłość i domaga się wprowadzenia racjonalnego planu walki z zagrożeniami m. in z kryzysem klimatycznym. We wręczanej petycji jako istotne źródło zagrożenia wskazane zostały elektrownia i kopalnia węgla brunatnego „Bełchatów”, które odpowiadają za 10 procent wszystkich polskich emisji podgrzewającego klimat dwutlenku węgla i tym samym są największym emitentem w Europie i drugim największym emitentem na świecie. Położona w najbardziej zagrożonym pustynnieniem województwie łódzkim kopalnia jest przyczyną największego w Europie leja depresyjnego – obszaru pozbawionego wody na potrzeby wydobycia węgla. W sytuacji szybko postępującego kryzysu klimatycznego, rysuje się wybór: albo nasza przyszłość, albo Bełchatów.

Magda, mama Olgi i Borysa „Rodzice dla klimatu”: Podpisałam petycję i angażuję się w jej doręczenie ponieważ moje dzieci są dla mnie najważniejsze. Czuję się odpowiedzialna za zapewnienie im bezpiecznej przyszłości i to jest mój sposób na zadbanie o świat, w którym będą dorastać i żyć.

Patrycja, mama Ingi i Poli „Rodzice dla klimatu”: Poczucie bezradności wobec tak wielkich przedsiębiorstw, które bez skrupułów niszczą nasz wspólny klimat budzi we mnie gniew. Jestem też zła na siebie, że zbyt mało dotąd robiłam w tej sprawie. Jestem zła, że dzieci musiały wyjść na ulicę, żebyśmy dostrzegli problem i zaczęli wreszcie działać.

Jan Mencwel z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi: Fundacja ClientEarth zainicjowała petycję przed szczytem klimatycznym w Katowicach w grudniu 2018. Pod wezwaniem podpisało się do dziś prawie 10 tysięcy osób. Dlatego wręczają ją sami sygnatariusze – ta petycja należy do nich i wyraża oczekiwania osób poważnie myślących o przyszłości w obliczu kryzysu klimatycznego.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że brak zdecydowanej interwencji w sprawie zmiany klimatu oznacza problemy z dostępem do wody pitnej, częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak niebezpieczne dla zdrowia dzieci i osób starszych upały, susze  zmniejszające produkcję rolniczą, nawalne deszcze, trąby powietrzne, huragany, rozwój chorób wcześniej występujących tylko w tropikach. W dalszej perspektywie czekać nas mogą kryzysy gospodarcze, polityczne i społeczne: konflikty, migracje i dalsze pogorszenie sytuacji materialnej biedniejszej części społeczeństwa.

Źródło: ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiał nie może być powielany bez zgody redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.