Centrum Zielone 2016 „Enty i Rusałki”

 VIII Kongres Kobiet, Warszawa, 13-14.05.2016

Centrum Zielone „Enty i Rusałki”: 13.05 godz. 14:30-16:15 (sala 30) i 16:30-19:30 (sala C)

Zapraszamy już po raz trzeci do Centrum Zielonego Kongresu Kobiet. Tym razem, na VIII Kongresie Kobiet, centrum Zielone ma tytuł „Enty i Rusałki”, gdyż dużo będzie mowy o dzikiej przyrodzie i o lasach (w tym o Puszczy Białowieskiej, dla której odbył się w tym roku wielki „Marsz Entów”), jak również o wodzie, bez której nie ma życia.

Dlaczego „Centrum Zielone” na Kongresie Kobiet?

W świecie, w którym niezrównoważony i niekontrolowany rozwój cywilizacji przemysłowej stwarza poważne zagrożenia dla środowiska, klimatu i bioróżnorodności oraz coraz wyraźniej wpływa na codzienne życie naszych rodzin i społeczności, kobiety nie mogą nie podejmować tych ważnych tematów. Istnieje konieczność upowszechniania alternatywnych scenariuszy inteligentnego wzrostu przyjaznego Ziemi i społeczeństw ją zamieszkujących.

Centrum Zielone Kongresu Kobiet skupia się na kwestiach ekologii, energii i klimatu, żywności, wody, zatrucia środowiska, a także praw zwierząt z kobiecej perspektywy.

Co ciekawego w tym roku?

W poprzednich latach dużo mówiłyśmy o energii i klimacie oraz o żywności i rolnictwie, a także o zwierzętach – tych, które są naszymi towarzyszami w naszych domach, a także tych, które dostarczają nam pożywienia.

Dziś, gdy ochrona przyrody stała się jeszcze jednym źródłem podziałów i konfliktów, czego najmocniejszym, symbolicznym przejawem jest konflikt wokół wycinek drzew w Puszczy Białowieskiej, nie możemy nie podjąć debaty o to czym jest ekologia i jakie wykształcenie, działania, postawy uprawniają do uważania się za ekolożkę czy ekologa.

W czasach zmian klimatu i nawiedzających nas, niewątpliwie coraz częściej, susz, nie możemy nie podjąć tematu wody, bez której nie ma życia i dostęp do niej jest warunkiem przetrwania, nie tylko dobrostanu i dobrego zdrowia.

Wreszcie, w czasach gdy tempo wyginania gatunków jest najszybsze od początku życia na naszej planecie, dzikie zwierzęta zadomawiają się w naszych miastach, a jednocześnie podejmowane są tak makabryczne decyzje jak odstrzał 40 tysięcy dzików w pasie 50 km wzdłuż wschodniej granicy kraju, temat ochrony bioróżnorodności i dzikich zwierząt w naturalny sposób zawitał w Centrum Zielonym.

Program:

(sala 30)
(14:30 – wstęp i follow-up 2015)
14:45 – 16:15 Panel I: Ekologia, ekolożka – dla wybranych czy dla każdej z nas?
Panelistki: Prof. Magdalena Środa, Katarzyna Jagiełło, Greenpeace, Małgorzata Tracz, Partia Zieloni, Anna Dziadek, aktywistka lokalna przeciw odkrywce, Dr Barbara Pietrzak , Wydział Biologii UW, prowadzenie: Patrycja Romaniuk, Sustainers

(sala C)
16:30 – 18:00 Panel II: Czy w Polsce może nam zabraknąć wody w kranie?

Panelistki: Dr Hanna Machińska , Dyrektor Biura Rady Europy w Polsce, Anna Olejnik i Anna Zdanowicz, MPWiK M.St. Warszawa, Dr Marta Jermaczek-Sitak, przyrodniczka , Marta Kalinowska, WWF, Marta Majka Wiśniewska, Fundacja Greenmind , prowadzi Ewa Sufin-Jacquemart

Dodatkowo, pokaz fragmentu prezentacji „Woda, zagrożone dobro wspólne” Satoko Kishimoto z Transnational Institut na temat rosnącego trendu rekomunalizacji usług kanalizacyjnych na świecie.

18:00 – 19:30 Panel III: Nasza siostra orangutana, czyli o ochronie różnorodności życia

Panelistki: Wanda Nowicka, Stowarzyszenie „Równość i Nowoczesność”, Agata Borucka, Warszawski Ogród Zoologiczny, Andżelika Gackowska, Lasy Miejskie Warszawy, Sabina Pierużek-Nowak, członkini Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Karolina Kuszlewicz, prawniczka ds. praw zwierząt, prowadzenie: Dorota Wiland, Ius Animalia

Centrum Zielone 2016 „Enty i Rusałki” organizują: Stowarzyszenie Kongres Kobiet i Fundacja Strefa Zieleni, ze wsparciem przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Patronat medialny: „Zielone Wiadomości” i „EurActiv.pl”

Kontakt dla mediów:
Ewa Sufin-Jacquemart
Tel. 664673700
ewa.sufin@strefazieleni.org

Informacja na FB: https://www.facebook.com/events/867344206744636/